Nie tylko YouTube testuje nowy kodek. Otwarty AV1 dostępny dla Windowsa 10

Nie tylko YouTube testuje nowy kodek. Otwarty AV1 dostępny dla Windowsa 10

Nie tylko YouTube testuje nowy kodek. Otwarty AV1 dostępny dla Windowsa 10
10.11.2018 16:20, aktualizacja: 31.01.2019 12:34

Testy otwartego kodeka wideo przeszły na kolejny etap. Dla Windowsa 10 wydana została testowa wersja kodeka, pozwalająca oglądać filmy zakodowane AV1.

AV1, a w zasadzie AOMedia Video 1, to otwarty i wolny od ograniczeń licencyjnych kodek, zaprojektowany z myślą o filmach publikowanych w internecie w wysokiej jakości oraz komunikacji wideo, gdzie liczą się minimalne opóźnienia. Jest przystosowany do materiałów HDR, kodowania wysokiej liczby klatek na sekundę i rozdzielczości UHD. AV1 będzie można wykorzystać w połączeniu z kodekiem dźwięku Opus oraz w kontenerze WebM dla filmów w HTML5. Wyniki innych testów nastrajają optymistycznie, zarówno w porównaniu do VP9, jak i HEVC.

Microsoft jest jednym z członków Alliance for Open Media, które pracuje nad kodekiem i wydał programową wersję dekodera. Na razie jest to wczesna beta i należy spodziewać się problemów. Nie można też liczyć na tak dobrą wydajność, jaką zapewniłby kodek sprzętowy.

Microsoft zapowiedział, że będzie regularnie aktualizować rozszerzenie i dalej rozwijać kodek. AV1 Video Extension znajdziecie w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)