Niedługo koniec rozwoju jądra Linuksa z linii 2.4?

Niedługo koniec rozwoju jądra Linuksa z linii 2.4?

Grzegorz Niemirowski
07.09.2010 05:28

Wydane zostało jądro Linuksa w wersji 2.4.37.10, dziesiąta aktualizacja dla wersji 2.4.37. W aktualizacji tej poprawiono głównie drobne błędy oraz załatano kilka średniej ważności dziur w bezpieczeństwie. Od poprzedniego podobnego wydania minęło 7 miesięcy.

Ilość błędów zgłaszanych dla linii 2.4.x jest już bardzo mała i konieczność wydania nowej wersji jądra zachodzi dosyć rzadko. Niewiele błędów wykrytych w jądrach 2.6 dotyczy także jąder 2.4. Ponadto coraz mniej maszyn działa pod kontrolą systemów Linux wykorzystujących jądra 2.4, w znacznej większości przypadków w użyciu są jądra 2.6. W związku z tym podjęta została decyzja, że rozwój linii 2.4 zostanie zatrzymany po roku od wydania ostatniej aktualizacji dla tej gałęzi. Innymi słowy, gdy zajdzie potrzeba wydania aktualizacji, odsunie to zakończenie rozwoju o rok. Jeśli przez rok nie zostanie wydana żadna aktualizacja, linia 2.4 przejdzie do historii. Ewentualne wykryte później błędy nie będą już łatane przez twórców jądra, użytkownicy będą to musieli wykonać we własnym zakresie korzystając z kodu źródłowego lub też przemigrować na jądro 2.6.

Jeśli więc nic nieprzewidzianego nie zdarzy się do września 2011 roku, użytkownikom pozostanie wtedy tylko jądro 2.6. Będzie jednak ono miało już osiem lat a więc będzie wystarczająco dojrzałe aby nie trzeba było oglądać się wstecz na gałąź 2.4.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)