Niemiecka Partia Piratów weszła do berlińskiego parlamentu

Niemiecka Partia Piratów weszła do berlińskiego parlamentu

20.09.2011 14:08

Partia Piratów odniosła kolejne zwycięstwo. Poprzednie wiązało się z wysłaniem dwóch Piratów ze Szwecji do Brukseli po spektakularnym sukcesie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Najnowsze związane jest z działaniem partii w Niemczech.

Tym razem, po raz pierwszy w historii, Piraci odnieśli sukces w lokalnym parlamencie. Na Partię Piratów glosowało powyżej 5% wyborców ze stolicy Niemiec, która funkcjonuje na prawach kraju związkowego, co pozwoliło Piratom uzyskać miejsca w lokalnym Parlamencie. Sukces tej partii był naprawdę spektakularny, gdyż Piratom zaufało aż 8,9% głosujących. W berlińskiej Izbie Deputowanych, która liczy 149 miejsc, zasiadać więc będzie 15 Piratów.

Partia Piratów ma charakter liberalny i głosi hasła promujące całkowitą wolność w Internecie. Najwięcej wyborców mieli oczywiście wśród młodych (poniżej 30 roku życia) głosujących — ponad 14%. Jest szansa, że sukces w Berlinie pozwoli PP wystartować w wyborach do Bundestagu w 2013 roku.

Zwycięzcą wyborów znów została Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), co oznacza, że urząd burmistrza Berlina ponownie obejmie Klaus Wowereit.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)