Niesfornego Firefoksa ubijesz jednym przyciskiem (chyba że wciąż masz Windows XP)

Niesfornego Firefoksa ubijesz jednym przyciskiem (chyba że wciąż masz Windows XP)22.08.2014 14:15

Program Firefox został już uruchomiony, ale nie odpowiada.Aby otworzyć nowe okno, należy najpierw zakończyć istniejącyproces programu Firefox lub uruchomić ponownie system. Tenkomunikat niejednokrotnie doprowadzał już użytkowników Firefoksado szewskiej pasji, a nawet zastanawiania się nad zainstalowaniemChrome. Mamy dla Was jednak dobrą wiadomość. Już niebawem niebędzie trzeba ręcznie uruchamiać menedżera zadań, by ubićproces firefox.exe. Mozilla znalazła rozwiązanie problemu.

Irytujący komunikat wyświetlany jest zazwyczaj wtedy, gdy profilużytkownika jest wciąż zablokowany przez niezamkniętą poprawniesesję Firefoksa, podczas gdy użytkownik próbuje uruchomić nowąinstancję przeglądarki. Doświadczeni użytkownicy Windows radząsobie z tym łatwo, kombinacją klawiszy Ctrl-Shift-Esc wywołującmenedżer zadań i wymuszając zakończenie procesu przeglądarki.Przeciętny użytkownik niebardzo jednak nawet wie, czym jest proces i dlaczego miałby go„zabijać” – więc zapewne zirytowany czekaniem w końcuzresetuje komputer.

350111533516416961

W Firefoksie 34, rozwijanym obecnie w kanale wydawniczym Nightly,deweloperzy Mozilli poradzili sobie z tą niedogodnością. Przypróbie uruchomienia Firefoksa, gdy w tle wciąż działaniezamknięta poprawnie sesja, wciąż otrzymamy komunikat ProgramFirefox został już uruchomiony, ale nie odpowiada – ale jużbez sugestii, że rozwiązaniem jest ponowne uruchomienie systemu.Zamiast tego użytkownik dostaje dobrze widoczny przycisk „ZamknijFirefoksa”. Jego kliknięcie powoduje siłowe zamknięcie procesufirefox.exe, bez konieczności wchodzenia do Menedżera Zadań.Użytkownik może też kliknąć „Pomiń”,by dać jeszcze szansę starej sesji na poprawne zamknięcie.

Niestety rozwiązanie to niebędzie działało na Windows XP. Według deweloperów Mozilli w tymoficjalnie niewspieranym już przez Microsoft systemie koniecznebyłoby skorzystanie z nieudokumentowanego interfejsu programowania,więc zespół zdecydował się nie iść w tę stronę. Przyciskpozwalający na siłowe zamknięcie Firefoksa pojawi się tylko uużytkowników z systemami Windows Vista i nowszymi.

Rozwiązanie to nie jestoczywiście najlepszym możliwym – radzi sobie tylko z symptomami.Przyspieszenie procesu zamykania przeglądarki jest jednak znacznietrudniejszą sprawą. Zamiast przyspieszać, Mozilla zdecydowała sięna rozpoczęcieprac nad mechanizmem, który pozwoli na siłowe zamknięcieFirefoksa, jeśli proces normalnego zamykania nie zakończy się wrozsądnym czasie. Wyeliminuje to całkowicie koniecznośćwyświetlania okienek dialogowych z informacją o nieodpowiadającejsesji przeglądarki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)