Niespodzianka: NVIDIA Titan X – oto najszybsza karta graficzna na świecie

Niespodzianka: NVIDIA Titan X – oto najszybsza karta graficzna na świecie

22.07.2016 08:21, aktual.: 22.07.2016 20:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Członkowie pecetowej rasy panów mają nowy obiekt pożądania.Kompletnie niespodziewanie dla branży, szef Nvidii Jen-Hsun Huangpojawił się na spotkaniu badaczy sztucznej inteligencji w SanFrancisco, podniósł rękę po prezentacji Andrewa Ng, głównegonaukowca wyszukiwarki Baidu i po prostu pokazał zgromadzonym nowezielone cudo. NVIDIA Titan X to najpotężniejszy z Pascali nadesktopowe komputery, przynoszący GPU z 12 miliardami tranzystorów.3584 rdzenie CUDA (tyle samo co w superkomputerowym akceleratorzeTesla P100) zapewniać mają moc obliczeniową 11 TFLOPS, i wydajnośćw grach o 60% wyższą niż poprzednik – GTX Titan X. Wszystkowskazuje więc na to, że już 2 sierpnia na rynek wejdzie karta, dlaktórej granie w rozdzielczości 4K i 60 FPS nie będzie żadnymproblemem.

Nowy Titan X jest zbudowany wokół nowego GPU, układu GP102,oczywiście w litografii 16 nm i mikroarchitekturze Pascal. W środkuoprócz wspomnianych 3584 rdzeni CUDA (taktowanych 1417-1531 MHz)spodziewać się można 224 jednostek teksturujących i 96 jednostekrenderujących. Oferowane 11 TFLOPS w pojedynczej precyzji to o 25%więcej, niż oferuje GTX 1080.

NVIDIA TITAN X: The Ultimate Graphics Card, Powered by Pascal

Zwraca uwagę, że nawet w tak potężnej karcie nie zdecydowanosię zastosować pamięci HBM. Przez 384-bitowy kontroler pamięcipodłączone jest wciąż GDDR5X – całe 12 GB, taktowane 10 GHz.Oznaczać to ma o 50% większą przepustowość pamięci niż w GTX1080, na poziomie 480 GB/s. Za tę moc obliczeniową zapłacimyodpowiednim, choć wciąż akceptowalnym zużyciem energii: TDPnowego Titana X to 250 W, o 40% więcej niż GTX 1080. Nie wiadomo,jakie złącza znajdziemy na karcie, choć pewnie będzie to normalnyzestaw – kilka DisplayPortów, HDMI 2.0 i DVI. Do tego mostek SLI,więc jak ktoś ma naprawdę dużo pieniędzy, to może sobie złożyćniezrównaną maszynę.

Obraz

Ciekawą kwestią w nowej karcie jest… nazwa. NVIDIA Titan X. Towszystko. Nie ma tu żadnego GTX, żadnego GeForce czy Quadro…podczas gdy poprzednik miał w nazwie literki GTX. Można więcspodziewać się, że nowa karta będzie kierowana przede wszystkimdo profesjonalistów, choćby takich jak badacze sztucznychinteligencji. Na tym froncie zieloni dominują przecież totalnie,dostarczając superkomputerowe akceleratory i mobilne czipy,oprogramowanie i stacje robocze, wszystko zbudowane wokółarchitektury CUDA.

Jen-Hsun introduces the new NVIDIA #TITANX! pic.twitter.com/1QF1VKhCkl

— NVIDIA (@nvidia) July 22, 2016A dla profesjonalistów cena karty nie powinna stanowić problemu.NVIDIA oferuje ją za 1200 dolarów, wyłącznie w bezpośredniejsprzedaży przez swojąstronę. To sporo, biorąc pod uwagę, że poprzedni Titan Xkosztował 1000 dolarów, zaś adresowany do zamożnych konsumentówGeForce GTX 1080 Founders Edition to wydatek rzędu 700 dolarów. Alecóż, kto bogatemu zabroni?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)