Nmap w świątecznej wersji 7.40 to wydajne ataki siłowe, nowe skrypty i lepsza kompatybilność z Windows

Strona głównaNmap w świątecznej wersji 7.40 to wydajne ataki siłowe, nowe skrypty i lepsza kompatybilność z Windows
21.12.2016 15:15
Nmap w świątecznej wersji 7.40 to wydajne ataki siłowe, nowe skrypty i lepsza kompatybilność z Windows

Jeśli nie wiecie co robić w zbliżające się święta BożegoNarodzenia, to deweloperzy projektu Nmap mają dla Was ciekawąpropozycję – poskanujcie sobie porty. Właśnie ukazało sięoznaczone numerkiem 7.40 świąteczne wydanie tego słynnego skanera, niezastąpionego we wszystkich czynnościach związanych z badaniembezpieczeństwa sieci.

Atrakcji w nowym Nmapie jest sporo. Wersja 7.40 przynosi setkizaktualizowanych sygnatur systemowych w sieciach IPv4 – łączniejest ich już 5336, wśród najnowszych znalazł się Linux 4.6,NetBSD 7.0 oraz macOS 10.12 Sierra. Dostajemy też mnóstwo nowychsygnatur usług sieciowych, ich baza liczy teraz ponad 11 tys.pozycji, liczba wykrywanych protokołów wynosi już 1161, nowy Nmapradzi sobie z m.in. z bezpiecznym transportem Google’a QUIC(wykorzystywanym w HTTP/2), usługą antywirusa ClamAV i testeremprzepustowości sieci iperf3.

Jednym z największych atutów Nmapa są wbudowane skryptyautomatyzujące jego pracę, pozwalające równolegle uruchamiaćwiele zadań. W tej wersji dostajemy 12 nowych skrypów NSE, cołącznie daje ich 552. Najciekawsze, jakie doszły, służą dorysowania geolokalizacji adresów IP na mapach Google’a i Binga,wyszukiwania prywatnych adresów IP w certyfikatach TLS, orazsiłowych ataków na usługi telnetowe. Zaktualizowano teżoczywiście wiele popularnych skryptów, np. http-form-brute potrafiteraz atakować strony internetowe na bazie Drupala. Z kompletnąlistą oficjalnych skryptów Nmapa zapoznacie się w dokumentacjiprogramu.

Nmap Scene from Rizzoli and Isles

Deweloperzy Nmapa chwalą się też szybszym i dokładniejszymdziałaniem skryptów do siłowych ataków – ma to być za sprawąmechanizmów adaptacyjnych, które efektywniej wykorzystują zasoby,dynamicznie zmieniając liczbę wykorzystywanych wątków napodstawie reakcji sieci.

Warto zwrócić też uwagę na opcję --defeat-icmp-ratelimit,która pomoże drastycznie ograniczyć czasy skanowania protokołuUDP, naprawienia na Windowsach działania reverse DNS, izaktualizowania dołączanej do skanera biblioteki sniffującejNpcap, z wersji 0.10r9 do 0.78r5. Ten duży skok oznacza ulepszenieinstalatora, podpisy sterowników przynoszące zgodność z Windowsem10 po Rocznicowej Aktualizacji oraz poprawki rozwiązujące problemyz połączeniami Wi-Fi.

Nowego Nmapa 7.4 znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania wwersjina Windows. Linuksowe wersje powinny niebawem pojawić się wrepozytoriach, w tym oczywiście repozytorium Kali Linuksa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)