Nowa aplikacja Twittera na Androida: zmiany widoczne, ale zbyt zachowawcze

Nowa aplikacja Twittera na Androida: zmiany widoczne, ale zbyt zachowawcze

Nowa aplikacja Twittera na Androida: zmiany widoczne, ale zbyt zachowawcze
Łukasz Maślanka
08.06.2016 12:17, aktualizacja: 08.06.2016 22:28

Chciałoby się napisać: nareszcie. Twitter zaktualizował swoją aplikację na Androida, wprowadzając do jej interfejsu elementy Material Design. Program w końcu wygląda nowocześnie i spójnie z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego spod znaku zielonego robota.

Obraz

Dla tych, którzy korzystali z androidowego Twittera dzięki plikom APK pobranym ze źródeł innych niż sklep Google Play, nowy wygląd aplikacji nie zaskakuje. Serwis bowiem od dłuższego czasu pracował nad odświeżeniem wyglądu aplikacji klienta na Androida. Teraz jednak wszystko jest tak, jak Google przykazało i wydanie programu z numerem 6.0.0 można już pobierać ze sklepu Play.

Co się zmieniło? Pierwszą nowością, która rzuca się w oczy, jest błękitny okrągły przycisk funkcyjny, dostępny w prawym dolnym rogu ekranu Twittera. Służy on do tworzenia nowych wpisów: nie tylko z tekstem, ale też zdjęciami, filmami, twitterowymi ankietami oraz GIF-ami z serwisu Giphy.com. Przycisk, w Material Design nazywany Floating Action Button, zastąpił trzy ikony widoczne w dolnej części ekranu w starszych wersjach programu. W nowym wydaniu Twittera na Androida skrót do profilu użytkownika (a także do przełączania kont, jeśli używamy więcej niż jednego), najciekawszych tweetów, list oraz kont wartych obserwowania znajdziemy w menu wysuwanym z lewej krawędzi ekranu. Tam też umieszczono narzędzie do tworzenia reklam oraz ustawienia aplikacji. Z kolei na ekranie głównym znajdziemy trzy główne kolumny: ze strumieniem wpisów, powiadomieniami dotyczącymi naszego konta i wiadomościami prywatnymi. Z kolei twitterowe trendy umieszczono w wyszukiwarce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wszystko pięknie, tylko dlaczego tak skromnie?

Trzeba przyznać Twitterowi, że najnowsze wydanie jego aplikacji na Androida prezentuje się solidnie. Nawigacja po aplikacji jest logiczna i przystępna, na pierwszy rzut oka widać, co do czego służy. Dziwi za to minimalizm, przez który szumnie ogłaszane przejście dla Twittera na stylistykę Material Design brzmi groteskowo. Niedawno w Google Play pojawiła się aplikacja Flamingo, która służy do obsługi konta na Twitterze. Na jej tle oficjalne oprogramowanie wygląda jak ubogi krewny w zbyt dużych, pożyczonych ubraniach. Flamingo czerpie garściami ze stylistyki Material Design: mnóstwo w niej animacji, nasyconych kolorów, znajdziemy w niej też sporo opcji personalizacji wyglądu aplikacji. To sprawia, że oficjalny program Twittera na Androida jest zadziwiająco ubogi,a wprowadzone właśnie zmiany w wyglądzie interfejsu zostawiają spory niedosyt. Widać, że programistów serwisu czeka jeszcze mnóstwo pracy, aby ich produkt choćby dorównał kroku aplikacjom konkurencji, nie tylko Flamingo, ale np. Talon lub Fenix.

Zaktualizowaną wersję Twittera na Androida znajdziecie w naszej bazie programów: Android.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)