Nowe ARM-owe konstrukcje dadzą nawet zwykłym smartfonom wydajność konsol do gier

Nowe ARM-owe konstrukcje dadzą nawet zwykłym smartfonom wydajność konsol do gier
04.02.2015 17:53
Nowe ARM-owe konstrukcje dadzą nawet zwykłym smartfonom wydajność konsol do gier

Liderem w wyścigu na „pocienianie” smartfonów jestobecnie CoolpadIvvi K1 Mini, mający zaledwie 4,7 mm grubości. To nie jest jednakkres technicznych możliwości. Zapowiedziane właśnie nowe projektyrdzeni od ARM pozwolą na pojawienie się już w przyszłym roku urządzeńnie tylko znacznie wydajniejszych, ale też o drastycznie zmniejszonymzużyciu energii, a co za tym idzie, mniejszych i lżejszychakumulatorach.

Jak wiadomo, brytyjskie konsorcjum ARM samo niczego nie produkuje,a jedynie opracowuje projekty technologii mikroprocesorowych,udostępnianych następnie jego licencjobiorcom – producentomczipów. W zasadzie dopiero w ostatnich miesiącach mogliśmy zobaczyćwzrost popularności tych najwydajniejszych projektów, na czele z64-bitowymi Corteksami-A57 i zintegrowaną grafiką Mali T760. Jużteraz jednak Brytyjczycy patrzą w przyszłość i proponują czipy, którenie tylko mogą zaoferować wydajność większą, niż intelowe Atomy, aleteż będą skutecznie rywalizowały z autorskimi konstrukcjami Apple.

350130949939554241

Trzy schematy mają być kluczem do ARM-owego sukcesu w przyszłości.Na czele wysuwa się oczywiście nowy, wydajny rdzeń, następca A57.Cortex-A72. Szczegółów jego konstrukcji nie ujawniono, ale konsorcjumobiecuje, że możemy spodziewać się 3,5-krotnie większej wydajnościwzględem rdzenia A15 przy takim samym zużyciu energii i 75%mniejszego zużycia energii przy tych samych obciążeniach roboczych.Cortex-A72 będzie mógł być oczywiście wykorzystywany w konfiguracjibig.LITTLE, z małymi energooszczędnymi rdzeniami A53 do realizacjiniewymagających zadań. Spodziewanym procesem produkcyjnym jest 16nanometrów i wykorzystanie tranzystorów FinFET.

350130949939685313

Drugim filarem tej obiecywanej wydajności jest nowa magistralaCorelLink CCI-500, następca magistrali CCI-400, szeroko stosowanego wtych wszystkich heterogenicznych konstrukcjach big.LITTLE Samsungaczy Qualcomma. Jej wykorzystanie ma zmniejszyć liczbę operacjipodczas przeszukiwania pamięci podręcznej, ograniczając w ten sposóbnarzut magistrali i skracając czas jałowej pracy rdzeni. Zmniejszenienarzutu pozwolić ma też na zwiększenie przepustowości pamięci,pozwalając na jej nawet o 30% większą wydajność. Nowa magistralapozwoli też na wykorzystanie w konstrukcjach o większej liczbierdzeni – do czterech klastrów po dwa rdzenie i zastosowanienawet czterokanałowych kontrolerów pamięci.

350130949939816385

Finalnie ARM wspomina o najnowszej zintegrowanej grafice Mali.Nowa jednostka T880 ma być 1,8 razy wydajniejsza od zaprezentowanegow zeszłym roku Mali-T760 i przynieść o 40% mniejsze zużycie energiidla tych samych obciążeń roboczych. Oznaczać to ma – w słowachkonsorcjum – wprowadzenie na urządzenia mobilnej grafiki ojakości dorównującej współczesnym konsolom do gier. Do tego dochodzązintegrowane koprocesory akceleracji wideo i bezpieczny potokodtwarzania treści Premium 4K.

350130949939947457

Licencjobiorcy ARM na pewno z zainteresowaniem przyglądają się jużtej ofercie – w końcu wśród nich są nie tylko tacy potentacijak Samsung czy Qualcomm, zdolni do samodzielnego opracowywaniazaawansowanych konstrukcji, ale i mniejsi, nie dysponujący takimiśrodkami na badania i rozwój producenci, szczególnie z Chin. Dla nichobietnica dostępnego na przystępnej cenowo licencji układu SoC,zapewniającego „konsolową” wydajność to wszystko, czegopotrzebują – w końcu na małych ekranach urządzeń mobilnychwiększe możliwości (czyli grafika na poziomie współczesnych PC) poprostu nie mają sensu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)