Nowe i dobre gry na smartfony, których możesz nie znać – jest w co pograć!

Nowe i dobre gry na smartfony, których możesz nie znać – jest w co pograć!

Nowe i dobre gry na smartfony, których możesz nie znać – jest w co pograć!
Łukasz Maślanka
14.02.2016 08:41, aktualizacja: 25.02.2016 09:30

W sklepie Google Play czekają na nas setki tysięcy aplikacji oraz gier. Niektóre wyglądają tak, jakby napisano je dla Androida w wersji 1.6, czyli – patrząc z perspektywy rozwoju tego systemu operacyjnego – niemal przedpotopowej. Są brzydkie, używanie ich przyprawia o ból głowy i zębów, trudno się połapać, o co chodzi na ekranie. A grając na smartfonie lub tablecie z Androidem, czasem nie można się oprzeć wrażeniu, że nawet na Atari lub ZX Spectrum jakieś 20 lat temu gry wyglądały lepiej.

Ale są w sklepie Google Play również takie propozycje, przy których buzia sama się uśmiechnie. Bo to aplikacje świetnie napisane i oferujące taki poziom grafiki, że aż trudno uwierzyć, że tak dobrze wyglądająca gra działa na smartfonie lub tablecie, a nie na nowej konsoli. W morzu promowanych w Google Play tytułów nie jest jednak łatwo odkryć te perełki, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie gier na Androida, na które warto zwrócić uwagę i je przetestować, bo mogą być mniej znane niż np. popularna „This war of mine” (której, z oczywistych powodów, nie ma w tym tekście), o której było głośno na całym świecie.

Nasz wybór jest czysto subiektywny, a za kryterium poszukiwań przyjęliśmy założenie, by pokazać gry, które są efektowne pod względem graficznym, oferują ciekawą rozrywkę, staraliśmy się też wyszukać propozycje dla dzieci. Rozglądaliśmy się za grami wydanymi w 2015 r., ale zrobiliśmy jeden wyjątek dla Alto's Adventures. Ta pozycja pojawiła się w Google Play w lutym tego roku, ale od wielu miesięcy znana jest użytkownikom urządzeń z systemem iOS. Dlatego uznaliśmy, że w naszym zestawieniu gier na Androida mniej popularnych, za to zdecydowanie godnych zainteresowania, nie może zabraknąć miejsca dla Alto's Adventure.

Alto's Adventure

To gra, która podbiła serca wielu użytkowników iPhone'ów. W świecie Androida pojawiła się zaś przed kilkoma dniami i ma szansę powtórzyć sukces, który osiągnęła w apple'owym App Storze. W Alto's Adventure wcielamy się w postać snowboardzisty, który goni uciekające lamy z należącego do niego stada. Zaraz po rozpoczęciu rozgrywki okaże się jednak, że pościg za lamami to tylko dodatek, a skupiać się będziemy przede wszystkim na pokonywaniu kolejnych przeszkód, podniebnych akrobacjach na snowboardzie przeplatanych różnymi sztuczkami, za które będziemy zdobywać punkty. Wszystko dzieje się w przepięknej scenerii, wyglądającej nieco bajkowo, ze śniegiem i górami.

Obraz

Alto's Adventure: Android

Alto's Adventure: iOS

Prune

To kolejna gra, która imponuje urodą i estetyką wykonania scenerii, w której toczy się rozgrywka. Pomysł, na którym opiera się Prune, jest bardzo prosty. Dbamy o to, aby nasze drzewo mogło spokojnie rosnąć. Musimy przy tym uwzględniać kąt padania promieni słonecznych i dbać o przycinanie odpowiednich gałęzi tak, aby na naszym drzewie mogły kwitnąć kwiaty. Im dłużej gramy, tym trudniejsze staje się zadanie. Zabawie towarzyszy piękna sceneria, wyglądająca tak, jakby powstała pod ręką artysty-rysownika. To wszystko sprawia, że Prune jest grą, na którą użytkownicy urządzeń z Androidem powinni zwrócić uwagę. Tutaj zaznaczymy jednak, że gra jest płatna i kosztuje sporo, bo ok. 20 zł. Są to jednak pieniądze, które warto wydać.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Prune: Android

Prune: iOS

Rapala Fishing – Daily Catch

To gra dla miłośników wędkowania. Łowienie ryb to hobby wielu osób, ale jest ono dość czasochłonne, dlatego nie zawsze da się wybrać nad wodę, aby zarzucić wędkę, a przy okazji odpocząć. Tej frajdy nic nie zastąpi, ale dzięki grze Rapala Fishing – Daily Catch można poczuć namiastkę wędkarskiej przygody.

W grze wcielamy się w wędkarza, który pokonuje kolejne szczeble kariery. Na początku przejdziemy krótki samouczek, dzięki któremu dowiemy się, jak operować wędką i jak wyciągać złowione ryby na powierzchnię. Później czeka nas właściwa rozgrywka. Wraz z postępami w grze będziemy mogli łowić w kolejnych jeziorach, a jeśli w grze zalogujemy się przy użyciu konta na Facebooku, będziemy mogli rywalizować w turniejach. Rapala Fishing – Daily Catch prezentuje się świetnie pod względem graficznym. Gdy nasza wędka trafi do wody, chwilami warto nieco się ociągać z łowieniem ryb, by móc podziwiać to, jak prezentuje się sceneria rozgrywki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Rapala Fishing - Daily Catch: Android

Rapala Fishing - Daily Catch: iOS

Dark Echo

Jesteśmy pewni – ta gra Was zaskoczy. Dark Echo to gra osadzona w niesamowicie mrocznym klimacie, okraszonym równie upiorną, działającą na wyobraźnię muzyką. Nie bez kozery twórcy aplikacji zachęcają, by korzystać z niej ze słuchawkami na uszach, bo wtedy efekt jest niesamowity. W Dark Echo mamy do dyspozycji 80 poziomów. Trafiamy do pomieszczenia, którego nie widzimy, a drogę do wyjścia znajdziemy, przemieszczając się po omacku. Nieco pomóc może muzyka, której echo nosi się, gdy przytrzymamy palec na środku ekranu urządzenia, na którym gramy. Wrażenia z gry są niesamowite, a sam pomysł na rozgrywkę potrafi niekiedy solidnie wystraszyć. Dark Echo łączy minimalizm grafiki ze świetnym, zaskakującym pomysłem na rozgrywkę.

Obraz

Dark Echo: Android

Dark Echo: iOS

The Trace: Murder Mystery Game

To świetna propozycja dla graczy, którzy lubią rozwiązywać kryminalne łamigłówki, a im więcej mroku w rozgrywce, tym lepiej. Te wszystkie elementy łączy The Trace: Murder Mystery Game.

W grze wcielamy się w postać detektywa, który próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci. Nie wiadomo, czy doszło do niej w wyniku morderstwa lub też przez nieszczęśliwy wypadek. Wiadomo jedynie, że na gracza czeka mnóstwo przedmiotów i poszlak, które trzeba będzie łączyć w sensowną całość. To wymaga skupienia i uważnego obserwowania przedmiotów w pomieszczeniach, przez które przeprowadzi nas gra. Rozgrywka toczy się w realistycznej scenerii 3D, a towarzyszy jej specyficzna muzyka, która dodaje dodatkowego, nieco mrocznego klimatu. Twórcy The Trace: Murder Mystery Game wycenili grę na ok. 20 zł, ale są to pieniądze, które zdecydowanie warto wydać.

Obraz

The Trace: Murder Mystery Game: Android

The Trace: Murder Mystery Game: iOS

The Room Three

Łamigłówek nigdy dość. W trzeciej części gry z serii The Room nawet najbardziej wymagający gracze powinni znaleźć coś dla siebie. Kolejne łamigłówki do rozwiązania będzie nam podrzucał niejaki The Craftsman, czyli tajemnicza postać, wokół której osadzono scenariusz rozgrywki. Podobnie jak w The Trace, w The Room Three również mamy sporo możliwości, jeśli chodzi o dotykanie przedmiotów w różnych pomieszczeniach, analizowanie ich zawartości, łączenia faktów. A wszystko po to, by odkryć rozwiązanie tajemniczej łamigłówki. To sprawia,że The Room Three dostarczy rozrywki na wiele godzin, o tyle przyjemnej, że toczącej się w scenerii 3D i doprawionej przyjemną muzyką. Nie jest to gra dostępna za darmo i należy zapłacić za nią ok. 20 zł, ale biorąc pod uwagę jakość tej aplikacji, nie jest to kwota wygórowana.

Obraz

The Room Three: Android

The Room Three: iOS

ZType

To gra dość zaskakująca, bo oparta na niebanalnym pomyśle. W ZType rozgrywka przypomina tę z dawnych konsol, do których wkładało się kartdridże z grami. Sterujemy statkiem kosmicznym, ale nie będziemy walczyli z nadlatującymi statkami powietrznymi wroga. Naszym celem będzie likwidowanie spadających w naszą stronę... słów w języku angielskim. Pozbędziemy się ich, szybko pisząc na klawiaturze urządzenia dane słowo. W ten sposób ZType łączy zabawę z edukacją, uczy bowiem nie tylko szybkiego pisania, ale też pozwala się otrzaskać ze słówkami z języka angielskiego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

ZType: Android

ZType: iOS

Skullduggery!

To najbardziej szalona z gier, które tu polecamy. Skullduggery! opiera się na prostym, wyświechtanym wręcz pomyśle na grę zręcznościową: sterujemy przedmiotem, pokonujemy przeszkody, zdobywamy punkty, idziemy dalej. Na tym jednak oczywistości się kończą, a wszystko dlatego, że w Skullduggery! sterujemy... czaszką, do przemieszczania której używamy wysuwanego mózgu. Służy on do wykonywania podskoków, przyczepiania się do ścian, a także do pokonywania przeszkód. Rozgrywka toczy się w mrocznych pomieszczeniach, które wyglądają tak, jakby powstały pod ołówkiem rysownika komiksów. Wszystko to sprawia, że Skullduggery! jest grą bardzo specyficzną, ale przede wszystkim mocno wciągającą. To taki „zabijacz czasu”, który wystarczy włączyć i rozpocząć grę, a po godzinie zorientować się, że sporo nam zeszło podczas pokonywania kolejnych plansz. W końcu niecodziennie można tłuc czaszką o ścianę, aby zebrać kilka złotych monet.

Obraz

Skullduggery!: Android

Skullduggery!: iOS

LEGO Ninjago: Skybound

Ta gra powinna się spodobać zwłaszcza dzieciom, bo dla wielu pociech klocki Lego to idealny towarzysz zabaw, a w LEGO Ninjago: Skybound to właśnie figurki Lego stanowią podstawę rozgrywki. Ale również dorosłym aplikacja może przypaść do gustu.

Pierwsze wrażenie po zainstalowaniu gry jest bardzo dobre. Wszystko dzięki efektownej scenerii, w której toczy się gra. Trafiamy do zbudowanego z klocków Lego trójwymiarowego świata nawiązującego do klimatu Dalekiego Wschodu. Sterujemy wojownikiem Ninja, który walczy z siłami złego złego dżina Nadakhana. Najechał on wyspy Ninjago i uwięził przyjaciół bohatera gry, dlatego ruszył on w świat, by im pomóc. Zabawa jest świetna, oprawa graficzna dostarcza przyjemnych wrażeń, nieco cierpliwości wymaga tylko opanowanie zasad sterowania figurką, bo na początku zabawy np. wspinanie się po elementach planszy może sprawiać trudności. Gdy jednak je opanujemy, będzie tylko lepiej i coraz bardziej pasjonująco.

Obraz

LEGO Ninjago: Skybound: Android

Stick Cricket 2

Krykiet nie jest w Polsce sportem zbyt popularnym, ale są kraje na świecie (np. Indie lub Pakistan), gdzie krykieciści uchodzą za prawdziwe gwiazdy sportu. Z grą Stick Cricket 2 można wcielić się rolę krykietowego pałkarza, walczącego o punkty w kolejnych turniejach.

Gra jest bardzo prosta, z opanowaniem zasad sterowania naszym zawodnikiem nie ma większych problemów, a dzięki komiksowo wyglądającym postaciom gra powinna się spodobać także dzieciom. Przy okazji, Stick Cricket 2 pozwala nieco potrenować refleks. [img=Screenshot_2016-02-12-12-36-02][join][img=Screenshot_2016-02-12-12-34-21]Stick Cricket 2: AndroidShooty Skies – Arcade FlyerTo kolejna gra, którą można zareklamować jako uniwersalną: dobrą i dla dzieci, i dla rodziców. W Shooty Skies trafiamy do krainy, która wygląda jakby wprost przeniesiona z Minecrafta. Zasiadamy za sterami małego samolotu i manewrujemy, starając się uniknąć zderzenia z wrogimi pojazdami oraz z pociskami, którymi strzelają. Możemy też, rzecz jasna, się bronić. Im lepiej będzie nam szło w grze, tym więcej punktów zbierzemy, zyskując dostęp do zakupu nowych, lepszych dział. Shooty Skies to aplikacja ujmująca prostotą, nie trzeba w niej zanadto główkować, można po prostu uruchomić grę i oddać się zabawie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Shooty Skies – Arcade Flyer: Android

Shooty Skies – Arcade Flyer: iOS

Seabeard

Ostatnia z polecanych przez nas gier, która powinna się spodobać dzieciom, to Seabeard.

Na początku przygody z aplikacją czeka nas krótki przewodnik o historii, w którą zaangażowany jest nasz bohater. Uczymy się też sterowania postacią (do wyboru mamy dwie: chłopca lub dziewczynkę). Później przychodzi czas na odkrywanie zakamarków planszy, znajdujących się na niej przedmiotów, możemy też odkrywać to, co kryją w sobie oceany oraz wyspy. Mamy też do wyboru kilka scenariuszy i sami możemy zdecydować, czy chcemy zostać np. archeologiem badającym nowe lądy. Gra wciąga, a z każdym kolejnym zadaniem do wykonania coraz trudniej oderwać się od niej. Duże wrażenie robi też bajkowa oprawa graficzna.

Obraz

Seabeard: Android

O grach wydanych na Androida można by pisać godzinami. Codziennie zresztą na ten temat powstaje wiele stron tekstów: poważnych recenzji i materiałów potraktowanych pół żartem, pół serio. My staraliśmy się polecić gry, które wcześniej z różnych powodów mogły omijać Wasze smartfony, ale sądzimy, że warto je wypróbować. Jeśli macie inne propozycje gier, na które warto zwrócić uwagę, dajcie nam znać w komentarzach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)