Nowe Mapy Google same wskażą drogę do domu lub pracy

Nowe Mapy Google same wskażą drogę do domu lub pracy
13.01.2016 16:37
Nowe Mapy Google same wskażą drogę do domu lub pracy
Łukasz Maślanka
Łukasz Maślanka

Google wprowadziło dwie nowości do swoich aplikacji na Androida – wyszukiwarki i Map. Zaktualizowane wersje programów wkrótce powinny pojawić się w Google Play, także w Polsce.

Ciekawa nowość pojawi się w Mapach Google. To funkcja o nazwie „Driving mode”. Ma ona działać w oparciu o algorytm znany już z Google Now, dzięki któremu usługa – znając nasze codzienne nawyki – udostępnia informacje o czasie dojazdu pod dany adres i utrudnieniach na trasie. Teraz podobne rozwiązanie pojawi się w Mapach. Miejsca, do którego zamierzamy się udać, nie będzie trzeba wybierać samodzielnie. Mapy same zaproponują docelową lokalizację oraz trasę podróży, wyświetlą też informacje o korkach. Rzecz jasna, tryb samodzielnego ustalenia kierunku podróży będzie nadal dostępny w Mapach. Nowa funkcja ma zaś ułatwić codzienne podróże, a wszystko dzięki zbieraniu danym o nawykach użytkownika.

Obecnie ta funkcja nie jest dostępna w Polsce. Sprawdzaliśmy różne sposoby jej uruchomienia, ale za każdym razem aplikacja w ustawieniach nawigacji domagała się podania adresu, do którego zamierzamy dojechać, czyli działała, jak dotychczas. Może się to jednak wkrótce zmienić, mamy zatem dla Was krótki poradnik. Po pierwsze, należy zainstalować najnowszą wersję aplikacji z numerem 9.19. Później należy wykonać następujące kroki:

  • Uruchomić Mapy Google i wylogować się z usługi
  • Zamknąć aplikację, usuwając jej „kafelek” z listy ostatnio uruchomionych programów
  • Otworzyć ponownie google'owe mapy i zalogować się
  • Sprawdzić, czy w aplikacji pojawiła się opcja „Driving mode”

Mapy Google doczekały się też nieco większych możliwości konfiguracji tzw. osi czasu, czyli swego rodzaju dziennika miejsc, który Google tworzy w oparciu o dane o lokalizacji. Teraz można między innymi zrezygnować z wyświetlania fotografii z danego miejsca, które trafiły na nasze konto w Zdjęciach Google. Możemy też wyłączyć udostępnianie danych o lokalizacji, usunąć całą historię miejsc, a także wyłączyć udostępnianie danych o stronach internetowych przeglądanych w Google Chrome. Ostatnia ze zmian w Mapach Google to nowy przycisk na ekranie nawigacji, za pomocą którego można jednym kliknięciem wyłączyć dźwięki nawigacji.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Po zainstalowaniu najnowszej wersji wyszukiwarki Google, oznaczonej numerem 5.8.45.19, zyskamy dostęp do nowości w nakładce Google Now. To opcja obracania ekranu w poziomie. Na takie rozwiązanie jej użytkownicy czekali dość długo i zanosiło się na to, że doczekają się dopiero wraz z premierą najnowszego wydania 6.0. Opcja autoobracania ekranu, obejmująca ekrany główne, Google Now oraz menu z zainstalowanymi programami, pojawiła się bowiem w jej wersji preview systemu. Po oficjalnym debiucie wersji Marshmallow okazało się jednak, że tę funkcję wycofano. Teraz wróciła, ale jako część aplikacji Google.

Można ją włączyć, wybierając opcję „Zezwól na obrót” w ustawieniach Google Now. Wówczas też zwiększy się liczba dostępnych kolumn z aplikacjami – w trybie pionowym launcher Google Now wyświetli cztery, a w trybie poziomym pięć. Nieco większy porządek zrobi się także na pulpitach smartfonów, a wszystko dzięki mniejszym ikonom o ujednoliconym rozmiarze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
350171377762527169

Jak to Google ma w zwyczaju, zaktualizowane wersje aplikacji wyszukiwarki oraz Map będą stopniowo udostępniane w sklepie Google Play. Niecierpliwi mogą zaś już teraz zainstalować plik APK, pobierając go z jednego z dostępnych źródeł w internecie, oczywiście na własną odpowiedzialność.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)