Nowe motywy w Firefoksie – rozbudowane modyfikacje wyglądu lekkie jak Persona

Nowe motywy w Firefoksie – rozbudowane modyfikacje wyglądu lekkie jak Persona

Nowe motywy w Firefoksie – rozbudowane modyfikacje wyglądu lekkie jak Persona
25.02.2017 13:33, aktualizacja: 25.02.2017 17:32

Twórcy przeglądarek poszukują w ostatnim czasie optymalnego interfejsu, jaki odpowiadałby dzisiejszym wymaganiom użytkowników. Prym wiedzie tutaj Opera: w styczniu zaprezentowano nowatorską (choć czysto eksperymentalną) Operę Neon, a wraz z Operą 44 pojawią się także zmiany w stabilny wydaniu. Nie samą Operą jednak żyje człowiek – zmiany w wyglądzie przeglądarki planuje także Mozilla.

Nie chodzi jednak o odgórnie wprowadzane nowości z ewentualną możliwością dostosowania konfiguracji do własnych potrzeb, a o przebudowę dostępnych już dzisiaj motywów. W tej kwestii Firefox nie jest jednolity – użytkownik może pobierać i instalować lekkie skórki ze sklepu z dodatkami, bądź instalować rozbudowane rozszerzenia gruntowanie modyfikujące interfejs przeglądarki.

W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z ograniczeniami. Lekkie motywy, znane wcześniej jako motywy Persona, pozwalają jedynie na podmianę domyślnego tła motywu i niezaawansowane modyfikacje kolorystyki. Dzięki wczytaniu dowolnego obrazka, własny motyw Persona może stworzyć każdy w ciągu minuty. Trudno stwierdzić, aby były to możliwości powalające, jednak twórcy i użytkownicy nie muszą się martwić o kompatybilność z kolejnymi wersjami Firefoksa.

Obraz

Odwrotnie jest w przypadku rozbudowanych motywów – te pozwalają na wczytanie stworzonego od zera arkusza stylów i daleko idące modyfikacje, jednak – jak podaje sama Mozilla – dziś, spośród 500 rozbudowanych motywów, kompatybilnych z najnowszą wersją Firefoksa jest zaledwie 60. Na blogu Mozilli ukazał się komunikat, w którym fundacja zapowiada w tej kwestii zmiany.

Wkrótce lekkie motywy w Firefoksie mają pozwalać na daleko idące zmiany, a jednocześnie zachowywać kompatybilność z kolejnymi kompilacjami przeglądarki. Twórcy będą mogli kontrolować tła pojedynczych elementów interfejsu, modyfikować ikony i kolorystykę. Mozilla nie próbuje mydlić oczu – lekkie motywy wciąż nie będą tak zaawansowane jak rozbudowane rozszerzenia, niemniej w ręce twórców zostaną oddane zacznie szersze możliwości, niż w przypadku motywów Persona.

Mozilla zapowiada, że nowości w motywach ujrzymy w Firefoksie 57, którego premiera planowana jest na listopad. Tymczasem najnowszą wersję przeglądarki Firefox pobrać można z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)