Nowe ThinkPady: dotykowe hybrydy i Chrome OS do wyboru

Nowe ThinkPady: dotykowe hybrydy i Chrome OS do wyboru

Nowe ThinkPady: dotykowe hybrydy i Chrome OS do wyboru
04.01.2016 13:57, aktualizacja: 05.01.2016 11:19

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznych targów CES, Lenovo zaprezentowało nową serię popularnych laptopów ThinkPad. Nowe urządzenia to nie tylko oferta z wyższej półki najpopularniejszego producenta komputerów, ale także przykład tego, z jaką uwagą Chińczycy śledzą dokonania konkurencji. W dużej mierze nowe ThinkPady są bowiem odpowiedzią na podobne produkty Della czy Microsoftu. Tym bardziej warto zastanowić się, co Lenovo ma do zaoferowania w kwestii oryginalności i innowacyjności.

Lenovo postanowiło w tym roku w przypadku ThinkPadów postawić częściowo na urządzenia hybrydowe, konwertowalne. Seria X, w skład której wejdą trzy komputery, jest bowiem nawiązaniem do dostępnych już produktów Microsoftu, Surface’ów. Znajdziemy zatem analogi zarówno Surface’a Pro 4, którego mieliśmy okazję testować, jak i Surface’a Booka, który trafił na naszą listę najciekawszych urządzeń 2015 roku.

Thinkpad X1 Tablet

Obraz

X1 Tablet to urządzenie, które przywołuje najbardziej oczywiste skojarzenia z Surfacem Pro 4. Lenovo zdecydowało się jednak poczynić daleko idące modyfikacje nie tyle w samej konstrukcji, co możliwościach jej modyfikacji za pomocą dodatkowych akcesoriów. Dostępny jest zatem tablet, klawiatura, która pełni także funkcję okładki, oraz trzy rodzaje modułów dodatkowych. Są one montowane w dolnej części tabletu, tworząc w ten sposób konstrukcję przypominającą tablety z serii Yoga.

Pierwszy z modułów ma zagwarantować użytkownikowi większą „produktywność”: stanowi tak naprawdę dodatkowy akumulator, który ma wydłużyć czas pracy tabletu o dodatkowe 5 godzin. Ponadto w module znajdzie się także dodatkowe gniazdo HDMI i onelink+. Drugi z modułów zostanie wyposażony we wbudowany projektor (obraz wyświetlany na ścianie oddalonej o 2 metry będzie posiadał przekątną długości 60 cali), pomysł znany z testowanego przez nas Lenovo Yoga Tablet 2 Pro, w którym takie rozwiązanie sprawowało się wyśmienicie. Ostatni moduł został wyposażony w w kamerę 3D Intel RealSense. Oczywiście za dodatkowe akcesora trzeba będzie zapłacić oddzielnie, kolejno 150, 280 i 150 dolarów.

Specyfikacja tabletu również prezentuje się podobnie, jak miało to miejsce w przypadku Surface’a: obraz będzie wyświetlany na 12-calowym ekranie o rozdzielczości 2160 × 1440 pikseli. Zastosowany ma zostać układ z szóstej generacji Intel Core m7, 16 GB RAM-u oraz terabajtowy dysk SSD NVMe. Urządzenie ma trafić do sprzedaży w lutym w cenie 900 dolarów.

Thinkpad X1 Yoga

Obraz

X1 Yoga ma oferować funkcje, które będą złotym środkiem pomiędzy Tabletem a Carbonem, Lenovo zdaje się zatem z góry zakładać, że Tablet, nawet w modułem „produktywnym” i okładką-klawiaturą, nie będzie mógł stanowić pełnowymiarowego zamiennika laptopa. W Yodze otrzymamy zatem dotykowy wyświetlacz, który można składać w zakresie 360 stopni.

Urządzenie będzie wyposażone w 14-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 × 1080 lub 2560 × 1440, Lenovo twierdzi także, że matryca, w związku z możliwością ustawienia jej w dowolnym z 360 stopni, będzie zachowywała szczególnie dobrą czytelność nawet w skrajnych pozycjach. Sama specyfikacja prezentuje się podobnie, jak w przypadku tabletu: procesor i7 vPro, 16 GB RAM-u, do terabajta na dysku SSD NVMe oraz układ graficzny Intel Graphics HD520. Trudno nie odnieść zatem wrażenia, że stanowi to poniekąd dublowanie oferty. Czy podobnie pomyślą konsumenci, przekonamy się jeszcze w tym miesiącu. Za Yogę przyjdzie im zapłacić co najmniej 1450 dolarów.

Thinkpad X1 Carbon

Obraz

Nowy Carbon ma być jeszcze smuklejszy i lżejszy niż poprzednik: jego waga wyniesie bowiem 1,02 kg, a grubość 1,65 cm w najszerszym miejscu obudowy. Komputer będzie posiadał 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 × 1080 lub 2560 × 1440 pikseli, Lenovo szczyci się w tym przypadku także jego dużą jasnością, luminacja ma wynieść 300 kandeli na metr kwadratowy, choć Surface może się w tej kwestii według różnych źródeł pochwalić nawet 371 cd/m2.

W przypadku Carbona, dużym zaskoczeniem może się jedna okazać specyfikacja, która nie odróżnia się istotnie od przytaczanych już w przypadku innych urządzeń z serii X1 parametrów. Nieco zaskakujące jest zatem, że biznesowy laptop z najwyższej półki posiada takie same podzespoły, jak konwertowalny tablet. Laptop ma jednak zachować jedną ze swoich największych zalet i oferować czas pracy na jednym ładowaniu wynoszący około 11 godzin. Carbon trafi do sprzedaży w lutym w cenie 1300 dolarów.

Thinkpad 13: Chrome OS lub Windows do wyboru

Obraz

Równym zainteresowaniem, jak hybrydy z serii X cieszy się nowy Thinkpad 13. Nie tyle jednak z powodu szczególnie oryginalnego podejścia Lenovo do jego konstrukcji, czy konfiguracji sprzętowej, a przede wszystkim ze względu na oprogramowanie. W zależności od woli użytkownika, możliwe będzie korzystanie na nim z Windowsa 10 lub… Chrome OS-a.

Nie oznacza to niestety, że Lenovo udostępni sprzęt z dwoma preinstalowanymi systemami, co jest w oczywisty sposób skomplikowane z powodów licencyjnych. Dostępne będą dwa modele ThinkPada 13, które będą się od siebie nieznacznie różniły ze względu na dostosowanie do specyfiki danego środowiska. Laptop z systemem Google będzie zatem posiadał dostosowane do jego potrzeb klawisze funkcyjne, a wersja z Windowsem zachowa charakterystyczny dla ThkinkPadów czerwony manipulator punktowy.

Oba modele będą wyposażone w procesory Intel i5, 16 GB RAM-u i 512 GB na dysku twardym, co w przypadku urządzeń z Chrome OS-em stanowi novum. Ponadto dostępne będą gniazda USB Type-C. ThinkPady 13 trafią na rynek w kwietniu. Cena wersji z Windowsem wyniesie 500 dolarów, wariant z Chrome OS-em będzie o sto dolarów tańszy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)