Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie

Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie
25.02.2015 16:40
Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie

Programiści zainteresowani oferowanymi przez Microsoftrozwiązaniami dostali nową testową wersję swojego ulubionego VisualStudio. Oznaczone jako Community Tech Preview 6 (CTP 6), VisualStudio 2015 staje się fundamentem nowej strategii firmy z Redmond, wmyśl której programować należy w Windows, ale powstały w ten sposóbkod uruchamiać można wszędzie. Wydaniu towarzyszy bowiem zestawmultiplatformowych narzędzi, w tym framework ASP.NET, działający jużnie tylko na „okienkach”.

Oczywiście wciąż w centrum zainteresowania pozostaje Windows ijego środowisko software'owe. Widać powrót do Windows PresentationFoundation (WPF), frameworku interfejsu użytkownika, który w erzeWindows 8 zszedł jakby na boczny tor. Do wprowadzonego w CommunityTech Preview 5 profilera dla WPF dołączono dwa nowe narzędzia: LiveVisual Tree, wyświetlający w formie drzewa wszystkie elementygraficzne uruchomionej aplikacji oraz Live Property Explorer, dziękiktóremu można zbadać właściwości dowolnego z elementów aplikacji.

350131784102733761

Znacznie zwiększono wygodę pracy tych wszystkich, którzywykorzystują liczne usługi w chmurze, zarówno dla swoich aplikacji,jak i w procesie deweloperskim. Nie będzie trzeba się do nich jużoddzielnie logować. Po udanym uwierzytelnieniu w pierwszej z chmur,Visual Studio zaloguje się do wszystkich innych usług automatycznie.

Szczególnie dla pracujących w zespołach ciekawie zapowiada sięmechanizm CodeLens,pozwalający w CTP6 przeglądać historię prac dla plików z kodemźródłowym w C++, JavaScripcie czy SQL przechowywanych w repozytoriachgit, bezpośrednio z poziomu ich wskaźników. Ulepszono także dokumentyskierowanych grafów, które noszą teraz nazwę MapKodu. Taka mapa ułatwia zrozumienie określonych zależności wkodzie, przedstawiając je w wizualnej formie. CTP 6 wprowadzamożliwość filtrowania map i linków, zwiększa przejrzystośćprezentacji zewnętrznych zależności, ulepsza diagramy góra-dół dlawiększych projektów. Działać ma też wyraźnie szybciej, takie operacjejak przeciągnij-i-upuść mają natychmiast przynosić wyniki. Dobrympomysłem jest dodanie mechanizmu CodeFlow Guard (CFG) dla programujących w Visual C++. Pozwala on naautomatyczne dodanie do kodu kontroli bezpieczeństwa, wykrywającychpróby przejęcia kodu i pozwalających zatrzymać jego uruchomienie,zanim zostanie on wykorzystany przez złośliwe oprogramowanie.

Co jednak z tymi innymi platformami? Przede wszystkim zauważono,że świat kompilatorów nie kończy się na Microsofcie – VisualStudio potrafi wykorzystać kompilatory Clang/LLVM do budowaniabibliotek i aplikacji dla Androida (w tym Lollipopa 5.0) a wprzyszłości także iOS-a. Emulator Androida zyskał wsparcie dla OpenGLES, interakcji z kamerą i wielodotyku. Rozszerzono też możliwościApache Cordova frameworku dla urządzeń mobilnych, pozwalającego pisaćmultiplatformowe aplikacje w JavaScripcie i HTML5. Teraz możliwe jestdebugowanie ich na Windows Phone.

350131784102995905

Na koniec najważniejsze, czyli ASP.NET 5, przynoszące sporoistotnych zmian, na czele z przebudowanym wzorcem projektowym MVC,łączącym go z Web API i Web Pages, dynamicznym programowaniem,pozwalającym zobaczyć zmiany w kodzie bez konieczności rekompilacji,czy wyrzuceniem Web.config – środowisko konfiguruje się teraz wplikach JSON, XML-u czy zmiennych środowiskowych. Dodano teżintegrację z otwartymi narzędziami webdeweloperskimi i zarządzaniezależnościami za pomocą NuGet.

Z tego wszystkiego co Scott Guthrie pisze jednak na bloguVisual Studio, najbardziej medialna wydaje się jednakwieloplatformowość. ASP.NET 5 jest pierwszym wydaniem tworzonym nabazie otwartej wersji .NET Frameworka, czyli .NET Core, działającegonie tylko na Windows, ale też na Linuksie i OS X. Modularne .NETCore, jak wyjaśnia Guthrie, jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niżmonolityczny .NET Framework. Można go dołączyć do aplikacji, dziękiczemu staje się niezależna od tego, co zainstalowane w systemie izawiera tylko to, co aplikacji faktycznie jest potrzebne.

Zanim wyrzucicie swoje Windows Servery z aplikacjami ASP.NET,trzeba będzie jednak chwilę poczekać. .NET Core wciąż jest dostępnetylko w wersji dla Windows, prace nad wersją multiplatformową wciążtrwają. Póki co Visual Studio 2015 CTP6 można pobrać bezpośrednio zestronMicrosoftu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)