Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie

Strona głównaNowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie
25.02.2015 16:40
Nowe Visual Studio i ASP.NET: na Windows się programuje, na innych platformach tylko uruchamia oprogramowanie

Programiści zainteresowani oferowanymi przez Microsoftrozwiązaniami dostali nową testową wersję swojego ulubionego VisualStudio. Oznaczone jako Community Tech Preview 6 (CTP 6), VisualStudio 2015 staje się fundamentem nowej strategii firmy z Redmond, wmyśl której programować należy w Windows, ale powstały w ten sposóbkod uruchamiać można wszędzie. Wydaniu towarzyszy bowiem zestawmultiplatformowych narzędzi, w tym framework ASP.NET, działający jużnie tylko na „okienkach”.

bELhfPoB

Oczywiście wciąż w centrum zainteresowania pozostaje Windows ijego środowisko software'owe. Widać powrót do Windows PresentationFoundation (WPF), frameworku interfejsu użytkownika, który w erzeWindows 8 zszedł jakby na boczny tor. Do wprowadzonego w CommunityTech Preview 5 profilera dla WPF dołączono dwa nowe narzędzia: LiveVisual Tree, wyświetlający w formie drzewa wszystkie elementygraficzne uruchomionej aplikacji oraz Live Property Explorer, dziękiktóremu można zbadać właściwości dowolnego z elementów aplikacji.

350131784102733761

Znacznie zwiększono wygodę pracy tych wszystkich, którzywykorzystują liczne usługi w chmurze, zarówno dla swoich aplikacji,jak i w procesie deweloperskim. Nie będzie trzeba się do nich jużoddzielnie logować. Po udanym uwierzytelnieniu w pierwszej z chmur,Visual Studio zaloguje się do wszystkich innych usług automatycznie.

bELhfPoD

Szczególnie dla pracujących w zespołach ciekawie zapowiada sięmechanizm CodeLens,pozwalający w CTP6 przeglądać historię prac dla plików z kodemźródłowym w C++, JavaScripcie czy SQL przechowywanych w repozytoriachgit, bezpośrednio z poziomu ich wskaźników. Ulepszono także dokumentyskierowanych grafów, które noszą teraz nazwę MapKodu. Taka mapa ułatwia zrozumienie określonych zależności wkodzie, przedstawiając je w wizualnej formie. CTP 6 wprowadzamożliwość filtrowania map i linków, zwiększa przejrzystośćprezentacji zewnętrznych zależności, ulepsza diagramy góra-dół dlawiększych projektów. Działać ma też wyraźnie szybciej, takie operacjejak przeciągnij-i-upuść mają natychmiast przynosić wyniki. Dobrympomysłem jest dodanie mechanizmu CodeFlow Guard (CFG) dla programujących w Visual C++. Pozwala on naautomatyczne dodanie do kodu kontroli bezpieczeństwa, wykrywającychpróby przejęcia kodu i pozwalających zatrzymać jego uruchomienie,zanim zostanie on wykorzystany przez złośliwe oprogramowanie.

Co jednak z tymi innymi platformami? Przede wszystkim zauważono,że świat kompilatorów nie kończy się na Microsofcie – VisualStudio potrafi wykorzystać kompilatory Clang/LLVM do budowaniabibliotek i aplikacji dla Androida (w tym Lollipopa 5.0) a wprzyszłości także iOS-a. Emulator Androida zyskał wsparcie dla OpenGLES, interakcji z kamerą i wielodotyku. Rozszerzono też możliwościApache Cordova frameworku dla urządzeń mobilnych, pozwalającego pisaćmultiplatformowe aplikacje w JavaScripcie i HTML5. Teraz możliwe jestdebugowanie ich na Windows Phone.

350131784102995905

Na koniec najważniejsze, czyli ASP.NET 5, przynoszące sporoistotnych zmian, na czele z przebudowanym wzorcem projektowym MVC,łączącym go z Web API i Web Pages, dynamicznym programowaniem,pozwalającym zobaczyć zmiany w kodzie bez konieczności rekompilacji,czy wyrzuceniem Web.config – środowisko konfiguruje się teraz wplikach JSON, XML-u czy zmiennych środowiskowych. Dodano teżintegrację z otwartymi narzędziami webdeweloperskimi i zarządzaniezależnościami za pomocą NuGet.

bELhfPoJ

Z tego wszystkiego co Scott Guthrie pisze jednak na bloguVisual Studio, najbardziej medialna wydaje się jednakwieloplatformowość. ASP.NET 5 jest pierwszym wydaniem tworzonym nabazie otwartej wersji .NET Frameworka, czyli .NET Core, działającegonie tylko na Windows, ale też na Linuksie i OS X. Modularne .NETCore, jak wyjaśnia Guthrie, jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niżmonolityczny .NET Framework. Można go dołączyć do aplikacji, dziękiczemu staje się niezależna od tego, co zainstalowane w systemie izawiera tylko to, co aplikacji faktycznie jest potrzebne.

Zanim wyrzucicie swoje Windows Servery z aplikacjami ASP.NET,trzeba będzie jednak chwilę poczekać. .NET Core wciąż jest dostępnetylko w wersji dla Windows, prace nad wersją multiplatformową wciążtrwają. Póki co Visual Studio 2015 CTP6 można pobrać bezpośrednio zestronMicrosoftu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELhfPpz