Nowości w Firefox Send: jak chronić pliki hasłem?

Nowości w Firefox Send: jak chronić pliki hasłem?
Oskar Ziomek

15.11.2017 15:23, aktual.: 15.11.2017 17:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firefox Send to usługa umożliwiająca użytkownikom przesyłanie przez Sieć plików o maksymalnym rozmiarze jednego gigabajta. Wbrew nazwie, dostępna jest nie tylko przez Firefoksa, ale z poziomu większości nowoczesnych przeglądarek internetowych (choć na ten moment nie działa na przykład w Edge'u). Najnowsza wersja usługi wprowadza istotną zmianę, która może zachęcić do jej wykorzystywania kolejne osoby, a mowa o zabezpieczaniu dostępu do plików hasłem.

Aby skorzystać z Send należy odwiedzić aplikację webową, tam wgrać interesujące nas pliki, a później udostępnić hiperłącze adresatowi. Link aktywny jest przez 24 godziny, ale wygaśnie także wtedy, gdy plik zostanie po raz pierwszy pobrany. Samo to stanowi już swego rodzaju zabezpieczenie, ale ponieważ z użyciem metody brute force istnieje szansa na pobranie cudzych plików (w końcu nawet najbardziej skomplikowane ciągi znaków w hiperłączach można odgadnąć), zdecydowano się wprowadzić dodatkową, sprawdzoną metodę – hasło.

Wysyłanie plików z hasłem jest równie łatwe co wcześniej. Już po wgraniu plików na serwer i przed skopiowaniem hiperłącza do schowka wystarczy dodać je, zaznaczając odpowiednie pole. Warto zwrócić uwagę, że podczas jego ustalania, hasło nie jest niestety maskowane, więc jeśli uzupełniamy je korzystając z komputera w otoczeniu innych osób lub miejscu publicznym, warto być ostrożnym.

  • Wysyłanie
  • Pobieranie
[1/2] Wysyłanie

Pobieranie pliku przez adresata także nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Wygenerowany link najpierw doprowadzi nas do strony, gdzie konieczne będzie wpisanie poprawnego hasła, a dopiero potem rozpocznie się pobieranie. Jeśli wpisane hasło będzie niepoprawne – otrzymamy kolejną szansę. Wszystko wskazuje zresztą na to, że liczby podejść do jego poprawnego wpisania nie ograniczono; można to zrobić co najmniej kilkanaście razy z rzędu.

Oczywiście obok tekstowego hasła pozostałe cechy zabezpieczające linki pozostają bez zmian – nadal są aktywne tylko do momentu pierwszego pobrania pliku lub przez 24 godziny, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi jako pierwsze.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)