Nowy 7-Zip! Pierwsza stabilna wersja popularnego archiwizatora od dwóch lat

Nowy 7-Zip! Pierwsza stabilna wersja popularnego archiwizatora od dwóch lat

Nowy 7-Zip! Pierwsza stabilna wersja popularnego archiwizatora od dwóch lat
30.01.2018 17:32, aktualizacja: 30.01.2018 19:14

Skurpulatnie śledzimy rozwój jednego z najpopularniejszych programów do kompresji plików, 7-Zipa. Co kilka miesięcy wydawane są nowe wersje w kanale beta, niemniej od października 2016 roku nie została wydana żadna nowa wersja stabilna. Właśnie się to zmieniło – 7-Zip 18.01 został oficjalnie wydany, pobierzecie go z naszej bazy oprogramowania.

Skoro mowa o pierwszym od 2016 roku wydaniu stabilnym, to również nowości i zmiany należy opisywać w porównaniu do wydania 16.04. A jak nietrudno się domyślić, nieco się ich nazbierało. Jedną z najbardziej przydatnych jest funkcja rezerwowania miejsca na nośniku docelowym jeszcze przed wypakowaniem archiwum. Taka procedura skutecznie zapobiegnie większości scenariuszom, które mogły doprowadzić do fragmentacji zawartości archiwów.

Sporą część swojej popularności 7-Zip zawdzięcza autorskiemu formatowi kompresji 7z. Ten z kolei opiera się na algorytmie kompresji LZMA2. W jego obsłudze dokonano sporych usprawnień – kompresja może się teraz odbywać z wykorzystaniem wielu wątków procesora zarówno w przypadku formatów 7z, jak i xz. Dodano także obsługę zagnieżdżonych archiwów (czyli na przykład plików z rozszerzeniem iso.xz) bez konieczności rozpakowania całego archiwum xz.

Kolejne nowości dodano dosłownie na kilka dni od premiery nowej stabilnej wersji 7-Zipa. Dzięki temu program może już odpakować pliki OBJ i COFF, które mogą służyć do przechowywania obiektowych plików wykonywalnych. Przydatną nowością jest także dodanie przełącznika -sse, dzięki któremu 7-Zip powiadomi o pominięciu plików jeszcze w trakcie archiwizacji i cały proces będzie można zawczasu przerwać.

Stabilne wydanie 18.01 wnosi także ważną nowości w stosunku do wydanego przed dwoma tygodniami w becie 18.00. Mowa o możliwości odpakowania archiwum DMG, które wykorzystują kompresję LZFSE. Najnowszą stabilną wersję 7-Zipa pobierzecie z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)