7-Zip 7-Zip 19.00

Strona główna Windows Akcesoria Kompresory plików
Pobierz pro​gram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

7-Zip to najlepszy i najpopularniejszy program do kompresji danych, który udostępniony został całkowicie bezpłatnie. Bazuje na własnym formacie 7Z o wysokim współczynniku kompresji, wspierając przy tym wiele innych powszechnie stosowanych formatów takich jak BZIP2, GZIP, TAR, ZIP, RAR, ARJ, CAB, DMG itd.

Format 7Z, co to takiego?

Jak już zostało wspomniane, opisywany program wprowadza własny format archiwów 7Z, który stanowi alternatywę dla popularnego RAR-a czy ZIP-a. Charakteryzuje się on otwartą architekturą, wysokim współczynnikiem kompresji (archiwa skompresowane do formatu 7Z zajmują 2-10 % mniej przestrzeni na dysku), wykorzystaniem metody kompresji LZMA and LZMA2, szyfrowaniem danych algorytmem AES-256 oraz obsługą bardzo dużych partii danych (nawet 16000000000 GB!). 7-Zip potrafi wykorzystywać moc obliczeniową nowoczesnych, wielordzeniowych procesorów, jednocześnie mogąc się pochwalić niewielkim zapotrzebowaniem na zasoby systemowe podczas kompresji i dekompresji, a także dużą szybkością działania nawet na starszych komputerach.

Jeśli chcesz utworzyć samorozpakowujące się archiwum 7-Zip, które nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania archiwizującego w celu uzyskania dostępu do plików, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

7-Zip, co oferuje użytkownikowi?

Na pierwszy rzut oka narzędzie nie wyróżnia się zbytnio na tle konkurencji - WinRara czy WinZipa. Oferuje ono zbliżony interfejs graficzny, który w głównej mierze opiera się na jednym oknie i dostępny jest w wielu wersjach językowych (w tym również w polskiej) a jego obsługa wygląda niemal identycznie. 7-Zip pozwala na tworzenie standardowych archiwów, samorozpakowujących się archiwów, zabezpieczanie ich hasłem, oferuje integrację z powłoką systemu Windows, dysponuje przyjaznym menedżerem plików i jako plugin może być wykorzystywany w programie FAR Manager. Program obsługiwany może być przy użyciu GUI, jak również z poziomu wiersza poleceń - w trybie tekstowym.

Formaty obsługiwane przez 7-Zipa:

 • kompresja/dekompresja: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP i WIM;
 • jedynie dekompresja: AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR i Z;

Kluczowe cechy programu:

 • darmowy program do kompresji i dekompresji danych w popularnych formatach
 • najlepsza alternatywa dla płatnych konkurentów - WinRara i WinZipa
 • obsługa archiwów we własnym formacie 7Z o wysokim współczynniku kompresji
 • szyfrowanie archiwów 7Z algorytmem AES-256
 • możliwość pracy z danymi o olbrzymich rozmiarach
 • duża szybkość działania i niskie zapotrzebowanie na zasoby systemowe
 • integracja z Eksploratorem Windows i wbudowany menedżer plików
 • obsługa z wykorzystaniem GUI i wiersza poleceń
 • dostępność wielu wersji językowych - w tym polskiej

Nowości i zmiany w wersji 19

W wersji 19.00 programu 7-Zip naprawionych zostało kilka błędów, a także zwiększone zostało bezpieczeństwo szyfrowanych archiwów 7z. Rozmiar losowego wektora inicjalizacji, czyli ciągu liczb losowych, które będą częścią klucza, został powiększony. Dzięki temu długość klucza zwiększyła się z 64 do 128 bitów. Skoro klucz jest dłuższy, szyfr trudniej złamać. Poprawione zostało też działanie generatora liczb pseudolosowych, dzięki czemu daje bardziej zróżnicowane wyjście.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

bez zbędnych wodotrysków, wylicza sumy kontrolne, prosty w obsłudze w wersji z interfejsem graficznym, open source
potrzebuje dużo pamięci, ale w 2020 r. to już nie jest problem, wielowątkowość nie działa dla metody LZMA2 w trybie nieciągłym archiwum
ocena użytkownika
11.02.2020 14:26 • Recenzja do wersji 19.00

Korzystam z niego od kilkunastu lat, a przesiadłem się na niego z WinRAR, bodajże wersja 4.x, ponieważ stopień kompresji przy realnej ilości posiadanego RAM-u już wtedy był na jego korzyść. Może nie jest najszybszy i nie pogardzi dowolnie dużą przestrzenią pamięci RAM-u, ale jest najbardziej efektywnym kompresorem, którego testowałem, a testowałem ich dziesiątki i każdy miał jakieś mankamenty. Wg mnie 7Zip ma bardzo duży atut w postaci mnóstwa opcji dostępnych z wiersza poleceń i tu tkwi jego moc - można ich także użyć w wersji GUI. Opcje w wierszu poleceń są dość mocno zagmatwane, lecz po przebrnięciu można jeszcze bardziej zwiększyć efekty kompresji 7Zipa. Kompresowałem nim już archiwa po 80 GB ze słownikiem 1 GB w trybie "solid" przy ustawieniach Ultra i mimo, że trwało to kilka godzin, to nie pojawiały się żadne błędy, a stopień kompresji po prostu miażdży.
Do zalet można jeszcze dopisać wyliczanie "sum kontrolnych" typu SHA-1, SHA-256 itp., łatwość w konfiguracji wersji z interfejsem graficznym, kompresowanie plików współdzielonych, szyfrowanie algorytmem AES-256 wraz z nazwami plików i tworzenie archiwów samorozpakowujących.
Jedynym minusem 7Zipa jest to, że w "nowej" metodzie LZMA2, która wykorzystuje kompresję wielowątkową, co nota bene lekko pogarsza stopień kompresji, przy tworzeniu archiwum nieciągłego wielowątkowość nie jest wcale używana - nieważne ile ustawimy wątków. Właśnie przy archiwach nieciągłych można by było niesamowicie przyspieszyć kompresję, ponieważ każdy plik jest kompresowany osobno i na procesorach po 16 rdzeni 7Zip wymiatałby jak odkurzacz Xiaomi, a tak wykorzystuje tylko jeden rdzeń. Szkoda.
Na koniec napiszę, że całe szczęście, iż rozwój tego programu został podjęty niedawno na nowo - po wielu latach marazmu... i mam nadzieję na jego dopracowanie niewielkich mankamentów.
PS: Recenzja powyżej informuje, że jest on darmowy dla użytku domowego - autor pomylił się chyba z WinRAR'em, bo 7Zip jest typu Open Source, więc darmowy nie tylko do użytku domowego.

szybki, darmowy, prosty w obsłudze
wygląd może się nie podobać
ocena użytkownika
02.08.2019 17:52 • Recenzja do wersji 19.00

Szybki, wydajny i mały program do obsługi wielu archiwów. Możliwe jest korzystanie z okna programu (na zasadzie przeciągnij i upuść) bądź z lewokliku. Jest darmowy (dla użytku domowego). Przy czym w niczym nie ustępuje popularnemu (i płatnemu wbrew wyobrażeniom wielu internautów) WinRar'owi. Największym minusem jest dość archaiczny wygląd okna programu. Jednak nie musimy za bardzo się na to patrzyć, ze względu na możliwość używania lewokliku.