Nowy Firefox to pierwsza przeglądarka z obsługą logowania odciskiem palca

Nowy Firefox to pierwsza przeglądarka z obsługą logowania odciskiem palca

Nowy Firefox to pierwsza przeglądarka z obsługą logowania odciskiem palca
Oskar Ziomek
10.05.2018 21:33

Użytkownicy Firefoksa mogą od wczoraj korzystać z nowego wydania z numerem 60. W przeglądarce pojawiło się kilka istotnych zmian, a w dodatku w przypadku wersji ESR jest to pierwsza edycja Firefoksa, która nie obsługuje innych dodatków niż WebExtensions. Z łatwością można więc uznać to wydanie za jedno z ważniejszych w historii rozwoju aplikacji, szczególnie z punktu widzenia osób sięgających po wersję z wydłużonym wsparciem.

Firefox 60 może się jednak w niej zapisać także z innego powodu. Jest to bowiem pierwsza przeglądarka, która obsługuje możliwość logowania do witryn odciskiem palca zwaną WebAuthn. To metoda dostępna w ramach obsługi nowego API – standardu opracowanego przez W3C oraz FIDO Alliance i o którego początkach pisaliśmy w ubiegłym miesiącu.

Obraz

Mowa jest o możliwości logowania do witryn przeglądanych na komputerze z poziomu autoryzowanego w tym celu wcześniej smartfona. Potwierdzenie swojej tożsamości odciskiem palca to tylko jedna z możliwości. Alternatywnie skorzystać będzie można z dowolnej innej metody dostępnej w smartfonie, w tym rysowanego wzoru czy PIN-u, ale wówczas trudno uznać takie rozwiązanie za wiele ciekawsze od klasycznego logowania hasłem przy użyciu klawiatury komputera.

Warto dodać, iż opcja ta trafi również do konkurencyjnych przeglądarek. Wiadomo już, że pojawi się w Google Chrome 67 oraz wkrótce w Edge'u w Windows 10. Logowanie do witryn to dopiero początek dalszych zmian w zakresie wykorzystania smartfona podczas przeglądania Internetu na komputerze. Trwają bowiem również prace nad Payment Request API. To w połączeniu z WebAuthn umożliwi w przyszłości zatwierdzanie telefonem także transakcji finansowych w Sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)