Nowy HandBrake to bardzo szybkie transkodowanie wideo, nawet w 4K

Nowy HandBrake to bardzo szybkie transkodowanie wideo, nawet w 4K

Nowy HandBrake to bardzo szybkie transkodowanie wideo, nawet w 4K
24.11.2014 11:51, aktualizacja: 24.11.2014 13:33

W ten weekend zadebiutowała nowa, oznaczona numerem 0.10 wersjatranskodera wideo HandBrake. Jeśli jeszcze z niego niekorzystaliście, to warto spróbować – z tymi wszystkiminowościami HandBrake wydaje się bezkonkurencyjny w swojej klasie, a jest przecieżnarzędziem dostępnym za darmo.

Osoby korzystające z wielu systemów operacyjnych zauważą przedewszystkim duże ujednolicenie interfejsów użytkownika poszczególnychwydań HandBrake. Od wersji 0.10 różnice między kompilacjami dlaWindows, Linuksa i OS X znacznie się zmniejszyły. Wciąż jednakinterfejs HandBrake dla Windows wydaje się być najlepiejzaprojektowany. We wszystkich wydaniach poprawiono za to kontrolędźwięku i napisów, można teraz zapisywać swoje nastawienia w tychzakładkach. Uprości to znacznie wsadowe przetwarzanie klipów wideo.

HandBrake 0.10 w wersji dla Windows
HandBrake 0.10 w wersji dla Windows

Najistotniejsze zmiany zaszły jednak „pod maską”.Posiadacze szybkich procesorów Intela będą zadowoleni ze wsparcia dlasprzętowego enkodera H.264 QuickSync Video. Niestety póki co działaon tylko na Windows, choć deweloperzy zapewniają, że niebawem pojawisię wersja linuksowa. Miłośnicy wideo w naprawdę wysokiejrozdzielczości będą zaś zadowoleni wprowadzeniem obsługi standarduH.265 (HEVC). Wykorzystuje on otwartą implementację x265.

Porzucono za to Ogg Theorę. Autorzy HandBrake uważaj, że toprzestarzały format. Jeśli ktoś chce kodować swoje wideo do wolnychformatów, może za to skorzystać z enkodera VP8 (w kontenerze MKV).Dzięki uwolnieniu go przez Google możemy cieszyć się nieobciążonymipatentowo filmami o wyższej jakości i mniejszych rozmiarów, niż staraTheora. Z programu zniknął także kodek libfaac, podobno ze względu naproblemy licencyjne, zastąpiono go enkoderem AAC z biblioteki libav.

HandBrake 0.10 dla Linuksa
HandBrake 0.10 dla Linuksa

Warto wspomnieć też o implementacji algorytmu skalowania BiCubic(interpolacja dwusześcienna), uzupełniającej standardowy algorytmLanczosa. Zadowoleni będą posiadacze przyzwoitych kart graficznych iAPU od AMD, gdyż BiCubic wykorzystuje na Windows framework OpenCL, byumożliwić wielokrotnie szybsze skalowanie wideo. Jeśli się tosprawdzi, wsparcie dla skalowania na OpenCL zostanie wprowadzone naLinuksa i Maka. Last but not least, w 0.10 pojawił sięNLMeans, nowy filtr do odszumiania wideo, mający dawać wynikiznacznie wyższej jakości niż dotychczas stosowany hqdn3d.

Uwaga: nowa wersja programu nie działa już na Windows XP, wymaganajest co najmniej Vista z Service Packiem 2. Co więcej, można sięspodziewać, że w najbliższej przyszłości zakończone będzie wsparciedla systemów 32-bitowych. W wypadku Linuksa program możemy uruchomićw każdej nowej dystrybucji z biblioteką GTK3.

Nowe HandBrake w wersji dla Windows możecie już pobrać z naszegoportalu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)