Nowy iPhone czy smartfon z Androidem? Popularność platform jest zależna od regionu

Nowy iPhone czy smartfon z Androidem? Popularność platform jest zależna od regionu

Nowy iPhone czy smartfon z Androidem? Popularność platform jest zależna od regionu
Oskar Ziomek
06.11.2018 16:05, aktualizacja: 07.11.2018 11:52

Jakie smartfony są najchętniej kupowane na świecie? Czy są to iPhone'y czy może coraz ciekawsze urządzenia z Androidem? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania jest zależna od analizowanego regionu. Jak nietrudno się domyślić, wiele sprzętów Apple'a sprzedaje się dobrze przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale nie wszystkie statystyki okazują się tak oczywiste. Sytuację rynkową ciekawie obrazują najświeższe dane zapewnione przez Kantar Worldpanel.

W statystykach wzięto pod uwagę sprzedaż smartfonów w lipcu, sierpniu i wrześniu bieżącego roku, a całość porównano do tego samego okresu roku ubiegłego. Jak się okazuje, w USA coraz większą popularność zyskuje iOS, z kolei Android zyskuje na pięciu najważniejszych rynkach w Europie.

Jak zwraca uwagę Dominic Sunnebo z Kantar Worldpanel, sukces iOS-a w Stanach Zjednoczonych jest zasługą przede wszystkim rosnącego zainteresowania iPhonem 8 i 8 Plus, choć dobra sprzedaż pierwszych partii najnowszego modelu XS oraz XS Max również ma znaczenie. Analitycy dodają jednak, że w ostatnim kwartale to właśnie starszy iPhone 8 był najchętniej kupowanym smartfonem w USA.

Popularność mobilnych platform jest zależna od regionu, źródło: Kantar Worldpanel.
Popularność mobilnych platform jest zależna od regionu, źródło: Kantar Worldpanel.

W Europie sytuacja wygląda nieco inaczej. Jak podają analitycy, tutaj typowy użytkownik zmienia swój telefon rzadziej o dwa miesiące, niż robił to jeszcze dwa lata temu, a przez to producenci starają się tworzyć coraz to ciekawsze urządzenia. Chcą nimi przyciągnąć do swojej oferty kolejnych klientów. Jak wynika ze statystyk, najchętniej kupowanym modelem w krajach EU5 we wrześniu bieżącego roku był Samsung Galaxy S9, choć warto odnotować także stale rosnące zainteresowanie produktami Huawei i Xiaomi. Ten ostatni producent jest coraz częściej wybierany między innymi w Hiszpanii, we Włoszech oraz we Francji.

Co ciekawe, na pierwszym miejscu w kontekście sprzedaży w Japonii, znajduje się Apple. W tym przypadku konkurencja jest jednak spora, a sytuacja stosunkowo dynamiczna, jednak najświeższe dane wskazują, że więcej niż co czwarty nowy smartfon działa w oparciu o system iOS. Jak zwracają uwagę specjaliści, Apple może jednak szybko podreperować swoje wyniki sprzedając nowym użytkownikom iPhone'a XR, który w praktyce dostępny jest na rynku dopiero od niedawna.

Warto jednak dodać, że inne źródła informują o zainteresowaniu niższym od oczekiwanego. Jak nietrudno się domyślić, powodem może być cena – najtańszy iPhone w założeniu osiągalny dla każdego został w najtańszej wersji wyceniony na niespełna 750 dolarów. W Polsce oficjalna cena startowa to ponad 3700 złotych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)