Numer 8080. Koniecznie zapisz w książce telefonicznej

Numer 8080. Koniecznie zapisz w książce telefonicznej

Numer 8080 to kontakt do CERT Polska
Numer 8080 to kontakt do CERT Polska
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
15.03.2024 13:27

Jeśli otrzymujesz SMS-y, które budzą twoje podejrzenia, jak choćby informacje o przesyłce czy nieuregulowanym rachunku, jest na to sposób – zgłoszenie ich do analizy przez zespół badaczy CERT Polska. Można to zrobić, wysyłając wiadomość SMS na numer 8080.

Numer 8080 został wprowadzony przez CERT Polska specjalnie w celu odbierania od użytkowników SMS-ów, które mogą wydawać się podejrzane, a przede wszystkim w celu analizy linków umieszczonych w treści tych wiadomości, które często kierują do nieprawdziwych witryn internetowych lub fałszywych portali płatności online.

Jak zaznaczył CERT Polska, w ten sposób zgromadzono już ponad 350 tys. SMS-ów od Polaków, choć poprzednio używany był inny numer – 799448084. Numer 8080 warto dodać do kontaktów w telefonie, aby w razie potrzeby łatwo móc przesłać otrzymany SMS. CERT Polska zachęca do wysyłania wiadomości w oryginalnej formie.

Najłatwiejszą metodą będzie skorzystanie z funkcji "przekaż" w smartfonie, co pozwoli na proste wybranie właściwego numeru z książki kontaktowej, zamiast wprowadzania go ręcznie. "Zalecamy dołączenie całości otrzymanego SMS-a (łącznie z nazwą lub numerem nadawcy)" - podkreślają w CERT Polska.

SMS na numer 8080 - zasady

Chociaż wcześniej były sugestie od CERT Polska, że jeden użytkownik może przesłać tylko kilka SMS-ów do analizy w ciągu kilku godzin, aktualnie takie zalecenia nie znajdują potwierdzenia na stronie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Możemy więc przypuszczać, iż na numer 8080 można wysyłać SMS-y bez limitów. CERT Polska umożliwia także zgłaszanie przez osoby prywatne innych typów incydentów, włączając w to złośliwe strony internetowe, oprogramowanie czy luki bezpieczeństwa w aplikacjach.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)