SMS na numer 799448084. Polacy przekazali 350 tys. wiadomości

Fałszywe SMS-y często dotyczą rzekomych zaległości w opłatach
Fałszywe SMS-y często dotyczą rzekomych zaległości w opłatach
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

10.11.2023 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiadomości SMS z linkami, które najczęściej dotyczą paczek lub rzekomych zaległości w opłatach za energię, regularnie trafiają do Polaków. Nie każdy wie, że podejrzane SMS-y można przekazywać do analizy bezpieczeństwa. CERT Polska podsumował właśnie, że dostał już 350 tys. takich SMS-ów.

Wiadomość SMS, która budzi podejrzenia co do zasady powinna zostać zignorowana przez odbiorcę, ale dla pewnością warto przekazać ją do analizy bezpieczeństwa przez zespół CERT Polska. Jest to możliwe dzięki uruchomionemu w tym celu specjalnemu numerowi: przekazując SMS na numer +48799448084 można mieć pewność, że trafi on w odpowiednie ręce i docelowo może pomóc zwiększyć bezpieczeństwo innych osób.

CERT Polska podsumował na Facebooku, że jak dotąd otrzymał już 350 tysięcy SMS-ów do analizy, z czego 145 tys. okazało się zawierać złośliwy link. Pokazuje to, jak dużym problemem są działania cyberprzestępców, którzy zdają się ciągle czerpać zyski z wysyłania spreparowanych SMS-ów o paczkach czy płatności za energię, mimo licznych apeli bezpieczeństwa samych dostawców usług, operatorów komórkowych czy mediów.

Fałszywe wiadomości SMS będą trafiać do kolejnych losowych osób zwłaszcza w zbliżającym się okresie świat i promocji w sklepach. Pierwsze ostrzeżenia z tym związane zaczęły już wydawać wiodące banki. Również apelujemy, by zachować ostrożność na każdym kroku i nie reagować machinalnie na wszystkie otrzymywane komunikaty - niezależnie od tego czy sugerują konieczność szybkiego podjęcia środków z banku, zadbania o dostawę paczki czy uregulowania rzekomej zaległości w rachunkach za energię elektryczną czy gaz, co należy do najczęstszych scenariuszy wyłudzeń.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także