Jak zastrzec PESEL? Poradnik krok po kroku

Jak zastrzec PESEL? Poradnik krok po kroku

Zastrzeganie numeru PESEL
Zastrzeganie numeru PESEL
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
18.11.2023 15:18

Usługa zastrzegania numeru PESEL to nowy mechanizm bezpieczeństwa, który pozwala każdemu obywatelowi zablokować część operacji, do wykonania których co do zasady weryfikuje się PESEL. Można to zrealizować zarówno w urzędzie gminy, jak i przez internet. Pokazujemy, jak to zrobić.

Aby zastrzec PESEL, konieczne jest zalogowanie się do serwisu mobywatel.gov.pl. Od grudnia 2023 roku zastrzeganie numeru PESEL będzie działać także w aplikacji mObywatel, ale do tego czasu konieczne jest odwiedzenie urzędu lub skorzystanie z przeglądarki.

W celu zalogowania się do serwisu mobywatel.gov.pl, trzeba uwierzytelnić swoją tożsamość. Można to zrobić na kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bądź uwierzytelnić tożsamość e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Tak samo działa na przykład logowanie do PUE ZUS.

Wizytę w serwisie mObywatel trzeba zacząć od logowania
Wizytę w serwisie mObywatel trzeba zacząć od logowania© dobreprogramy

Po zalogowaniu do serwisu, opcja zastrzeżenia numeru PESEL może być proponowana już na stronie głównej. Wystarczy wówczas kliknąć przycisk "Sprawdź", aby przejść do procedury zastrzeżenia PESEL-u. Alternatywnie właściwą opcję można znaleźć poruszając się po menu głównym z lewej strony ekranu.

Jak zastrzec numer PESEL?

Aby zastrzec PESEL "standardową" drogą, trzeba więc wybrać kategorię Twoje dane, a następnie Rejestr PESEL. Na ekranie zostaną wyświetlone szczegóły, w tym opcja zastrzegania. Trzeba pamiętać, że firmy i instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL dopiero od czerwca 2024 roku. Do tego czasu zastrzeganie PESEL-u jest więc działaniem "na zapas".

Zastrzeganie PESEL-u
Zastrzeganie PESEL-u© Licencjodawca

Po wybraniu przycisku Zastrzeż PESEL na ekranie wyświetli się dodatkowe wyskakujące okienko. To dodatkowe potwierdzenie - na tym etapie jeszcze ten proces anulować. Chcąc zastrzec numer PESEL, raz jeszcze wybieramy "Zastrzeż PESEL".

Zastrzeganie PESEL-u
Zastrzeganie PESEL-u© dobreprogramy

Warto zwrócić uwagę, że ten etap nie wymaga już jakiegokolwiek dodatkowego potwierdzenia ze strony użytkownika. Nie należy więc spodziewać się na przykład SMS-a z kodem autoryzującego operację. Od tego momentu PESEL jest zastrzeżony, ale użytkownik może w każdej chwili cofnąć zastrzeżenie. Przeglądając dodatkowe opcje, można także sprawdzić historię operacji lub odczytać z tabeli, jakie podmioty wysyłały zapytania o PESEL.

Zastrzeżony PESEL
Zastrzeżony PESEL© dobreprogramy

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)