NVIDIA GTX Titan X: 8 mld tranzystorów po to, by Unreal Engine wyglądało wspanialej

NVIDIA GTX Titan X: 8 mld tranzystorów po to, by Unreal Engine wyglądało wspanialej

05.03.2015 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile może kosztować najnowsza i najpotężniejsza karta graficznaNvidii? Wybierzcie dowolnie dużą liczbę, zapewne nie pomylicie sięwiele. Ceny najnowszego Titana X nie ujawniono, ale karta ta,przedstawiona wczoraj na konferencji GDC podczas sesji poświęconejUnreal Engine, tania raczej nie będzie.

Do oficjalnej premiery GTX Titan X przyjdzie nam jeszcze poczekaćdwa tygodnie, do GPU Technology Conference, więc „zieloni”udają nieco wstydliwych z prezentacją parametrów tego monstrum, aleco nieco już ujawniono. Procesor graficzny tej karty zbudowany ma byćz ośmiu miliardów tranzystorów, a więc o 900 mln więcej, niż wpierwszym Titanie. Znajdziemy tu też 12 GB RAM, dwukrotnie więcej niżw poprzednikach – co każe spodziewać się 384-bitowegointerfejsu pamięci i 96 jednostek renderujących (ROP).

Duże liczby wymienione przez szefa Nvidii, Jen-Hsun Huangapozwalają nam pospekulować na temat nowego flagowca rodziny Maxwelli.Najpewniej jest to odpowiednik przeznaczonej do profesjonalnychzastosowań karty QuadroM6000, której specyfikacja „przypadkiem” trafiła napoczątku tego roku do bazy danych programu GPU-Z. Karta tawykorzystuje pełną wersję procesora GM200 i wyprodukowana jest wnienajnowszym już procesie 28 nm. Jeśli w konstrukcji nowego Titananie doszło żadnych niespodziewanych zawirowań, jak np. niepoprawnewyliczenie bloków SMM przez dział marketingu, to w środku powinniśmyznaleźć 3072 rdzenie CUDA, upakowane w 24 bloki SMM po 128 rdzenikażdy, mieszczące się na powierzchni 600 mm2.

Obraz

Takie dane jak częstotliwości zegarów rdzeni czy pamięci czyzużycie energii pozostają nieznane, ale można spodziewać się, że nowyTitan X nie przekroczy 250 W pierwszego Titana, którego zawierającymniejszą liczbę tranzystorów GPU wykonany był jednak w bardziejenergochłonnej architekturze Kepler. Jak wspomnieliśmy, również icena pozostaje nieznana, ale z plotek krążących po serwisach socialnews można wywnioskować, że nowa karta będzie o kilkaset dolarówdroższa od pierwszego Titana. Wciąż jednak za taką moc obliczeniową,i to także w obliczeniach o podwójnej precyzji, nie jest to kwotawygórowana. Warto bowiem pamiętać, że Titany od zawsze byłyadresowane do profesjonalistów, korzystających np. z programówCAD/CAM, którzy nie chcieli jednak inwestować tysięcy dolarów w kartyQuadro.

NVIDIA zaprezentowała także bardzo ładnie wyglądające demo UnrealEngine 4, uruchomione na Titanie X. Obejrzyjcie je sami, wyglądanaprawdę spektakularnie.

Unreal Engine 4 - Kite Open World Tech Demo (GTX Titan X) @ 1080p HD ✔

Tej grafice nie ustępuje wzornictwo sprzętu. Zaprezentowanezdjęcia pokazują, że Titan X jest znacznie ładniejszy od swoichpoprzedników. Utrzymana w głębokiej czerni kolorystyka, z zielonympodświetleniem układu chłodzenia, wygląda lepiej niż nawet„poczerniony” Titan Black. Karta prezentuje trzy wyjściaDisplay Port, jedno HDMI i jedno DVI, a do tego dwa złącza SLI dlawszystkich tych, którzy chcą sobie zrobić superkomputer z czterechTitanów. Nie obędzie się bez dodatkowego zasilania, potrzebne sązłącza 6- i 8-pinowe.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)