NVIDIA na czerwono: ASUS ROG przedstawia swoje modele GeForce GTX 1080 #Computex

NVIDIA na czerwono: ASUS ROG przedstawia swoje modele GeForce GTX 1080 #Computex

30.05.2016 15:50, aktual.: 30.05.2016 22:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy NVIDIA pokazała swoją nową flagową kartę GeForceGTX 1080, niechętni Zielonym sceptycy twierdzili, że miniejeszcze sporo czasu, zanim trafią one do sprzedaży, a w tym czasieAMD zdąży pokazać swoje karty Polaris. No cóż, z tego cowidzimy, już przed tegorocznym Computexem widać, że GTX 1080będzie najważniejszą kartą graficzną tych targów. Najważniejsiproducenci pokazują już własne modele, otwierając drogę dowydajnego grania w 4K i korzystania z wirtualnej rzeczywistości.

ASUS nie ociągał się z przygotowaniem swoich GeForce. Pokazałpod marką ROG dwa modele, standardowy i zaprojektowany z myślą ooverclockerach. Specyfikacja pierwszego, ROG Strix GeForce, jest takasama, jak oryginalnej karty Founders Edition – z rdzeniemtaktowanym 1607 MHz i 1733 MHz w trybie turbo. Drugi, Strix GeForceOC Edition zapewnia taktowanie rdzenia w trybie grania na poziomie1898 MHz, a w trybie overclock aż 1936 MHz. Szybszy znaczy droższy,ale nie tak znowu wiele – standardowa wersja kosztuje 619 dolarów,ta fabrycznie podkręcana 639 dolarów.

Obraz

Chłodzenie dla tych kart Strix zapewnia cooler Direct CU III, zmiedzianymi ciepłowodami, oddającymi ciepło poprzez systempionowych fiszbinów radiatora. Nad tym zamontowany jest układtrzech wentylatorów, które uruchamiane są tylko przy większymobciążeniu GPU: na jałowym biegu lub przy niewielkim obciążeniu(np. praca na desktopie, odtwarzanie wideo) pozostają w bezruchu.Według Asusa wydajność tego systemu chłodzenia jest o 30% wyższaod tego, co osiąga referencyjna karta Nvidii. Warto też wspomniećo nowym systemie sterowania chłodzeniem wewnątrz obudowy,dyktowanym już nie przez CPU, ale przez GPU. Zamiast podłączaćpomocnicze wentylatory do płyty głównej, podłączyć je należydo karty graficznej.

To nie jedyna zmiana – dodano tu drugie ośmiopinowe gniazdoPCIe, by zapewnić stabilniejszy dopływ prądu oraz 8+2 fazowysystem zasilania, mający działać ciszej i efektywniej. Najbardziejjednak widowiskową zmianą, w karcie bądź co bądź służącej dogenerowania widowisk, jest system podświetlenia Aura RGB: od stronylaminatu eleganckie logo Strix, z przodu zaś diody, których barwamoże być płynnie regulowana, a całość oświetlenia sterowanaróżnymi czynnikami – od temperatury GPU po odtwarzaną muzykę.Gdy w przyszłości pojawi się łatka pozwalająca na synchronizacjęAury RGB na różnych komponentach Asusa, fani widowiskowychkomputerów będą mogli sobie skręcić maszynę jednorodniereagującą podświetleniem na obciążenia robocze.

Obraz

Tajwańska firma przypomina, że jej karty Strix GeForce GTX 1080są częścią programu Beyond VR Ready – nie tylko spełniająwymogi wydajnościowe gogli VR takich jak Oculus Rift czy HTC Vive,ale też łatwo je podłączyć do sprzętu. Zastosowano tu bowiemdwa wyjścia HDMI, jedno na telewizor, drugie właśnie do gogli. Dotego dostajemy oczywiście dwa złącza DisplayPort 1.4 oraz jednoDVI dla ludzi ze starymi monitorami.

Oficjalnie w sklepach nowe karty Asusa pojawią się 4 czerwca.Będzie na nie czekała konkurencja, oczywiście też z nowym czipemNvidii. Swoje dwie karty zapowiedział też już Zotac. MSIzapowiedziało pięć modeli, różniących się chłodzeniem ipoziomem podkręcenia – jest nawet wersja z chłodzeniem cieczą.Gigabyte obiecuje mocną kartę do „ekstremalnego grania”, EVGAchwali się zaś czterema nowymi modelami ze świetnym coolerem ACX3.0, zapowiada też na przyszłość wersję z wodnym chłodzeniem.Do wyboru, do koloru, widać że flagowiec Nvidii na dobre zawładnąłwyobraźnią graczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także