Nvidia pozwana za naruszenie patentów. Samsung i Broadcom już płacili

Nvidia pozwana za naruszenie patentów. Samsung i Broadcom już płacili

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
13.05.2019 14:24

Nvidia została pozwana przez Xperi, spółkę macierzystą Invensas Corporation i Tessera Advanced Technologies. Powód twierdzi, że zieloni naruszyli pięć amerykańskich patentów, o numerach 5,666,046; 6,232,231; 6,317,333; 6,849,946; oraz 7,064,005. Wszystkie dotyczą budowy czipów.

Xperi jest marką, której w pierwszej chwili możecie nie kojarzyć, ale to tylko pozory. Przedsiębiorstwo licencjonuje kodeki takie jak DTS:X, IMAX czy Virtual:X. Współpracuje m.in. z Sony, LG, Samsungiem, Tencentem i Alibabą. Ponadto pracuje nad systemami przesyłania dźwięku w samochodowym audio i właśnie rozwojem półprzewodników, czego dotyczy konflikt z Nvidią.

Precyzując, chodzi o techniki produkcji samych układów, jak również sposób łączenia ich z płytką drukowaną. Wcześniej o złamanie trzech spośród pięciu wymienionych patentów oskarżeni zostali Samsung i Broadcom. Jedni i drudzy zawarli ugodę na nieujawnioną publicznie kwotę.

Brak porozumienia w/s licencji

Jak wynika ze stanowiska Xperi, Nvidia ponoć od kilku lat ubiega się o wymagane licencje, ale firmy nie potrafią się porozumieć. – Dzisiaj złożyliśmy pozew przeciwko firmie Nvidia o naruszenie patentów – ogłosił dyrektor generalny Xperi, Jon Kirchner, wraz z raportem finansowym za I kw. fiskalny 2019 r. – Nvidia od kilku lat opowiada się za uzyskaniem licencji patentowej, ale ostatecznie nie udało nam się osiągnąć żadnego porozumienia i czuliśmy, że musimy podjąć tę akcję [spór sądowy] w celu obrony naszych praw własności intelektualnej – wyjaśnił Kirchner.

Ciekawostką może być tylko dobór oskarżonego. Wiadomo, że sprzęt Nvidii w istocie rzeczy produkują podwykonawcy, tacy jak TSMC czy Samsung. I to oni, nie Nvidia, wykorzystują bezpośrednio technologie, do których prawa rości sobie Xperi. Jednak Kirchner jest zdania, że domniemana kradzież patentów wynika z założeń projektowych i winę ponoszą autorzy projektu, nie fabryka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)