Nvidia prezentuje "najmniejszy superkomputer AI świata". Mierzy raptem 70x45 mm

Nvidia prezentuje "najmniejszy superkomputer AI świata". Mierzy raptem 70x45 mm

Mały, ale wariat, fot. Shutterstock.com
Mały, ale wariat, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
07.11.2019 22:40

Superkomputer to coś, co mimowolnie kojarzy się ze słusznych wymiarów szafą. Nvidia ma inne zdanie. Firma zaprezentowała właśnie jednopłytkowy Jetson Xavier NX, który dumnie tytułuje mianem najmniejszego superkomputera AI świata. Sprzęt ten, co zrozumiałe, do TOP500 nie trafi, ale w kontekście wymiarów i tak robi ogromne wrażenie.

Moduł Jetson Xavier NX, bo takiej nomenklatury używają zieloni, cechuje się wymiarami 70x45 mm. Na tej powierzchni zmieszczono: czip Tegra Xavier w wersji niskoprądowej, 8 GB pamięci LPDDR4x, 16 GB eMMC 5.1 na dane, gigabitową sieciówkę oraz kontroler USB 3.1.

Sama Tegra oferuje 6-rdzeniowy procesor ARMv8.2 z 6 MB L2 i 4 MB L3, o taktowaniu 1,4 GHz, a także 384 rdzenie CUDA w architekturze Volta i 48 rdzeni Tensor, taktowane z częstotliwością 1,1 GHz. Do tego ma dwa akceleratory głębokiego uczenia NVDLA, zestaw dekoderów i wyprowadzenie na GPIO. Może też obsłużyć do sześciu kamer i wyświetlacz 4K przy 60 Hz.

Obraz

Najciekawsza jest jednak wydajność tego cacka. Są dwa tryby pracy, uzależnione od budżetu energetycznego, a mianowicie 15 oraz 10 W. Teoretyczna wydajność wykonywania 8-bitowych operacji na liczbach całkowitych (INT8) to, odpowiednio, 21 oraz 14 TOPS. Żaden rekord, chciałoby się rzec, skoro taka Volta V100 robi nawet 125 TOPS. Zgoda, tyle że przy 300 W z sieci. Resztę łatwo policzyć z proporcji. Mamy zatem lidera na poletku efektywności.

Sprzęt jest programowalny poprzez JetPack SDK i w detalu kosztuje 399 dol. (ok. 1538 zł) za sztukę. Nvidia upatruje w nim rozwiązania dla konstruktorów robotów, inteligentnych systemów ochrony czy pojazdów autonomicznych. W tej klasie gabarytowej to niespotykana dotąd ilość mocy obliczeniowej, więc Jetson Xavier NX faktycznie ma szansę odnieść sukces.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)