Obsługa M1 prawdopodobnie znajdzie się w Linuksie 5.13

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Karolina Kowasz

10.04.2021 10:10, aktual.: 06.03.2024 21:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obsługa chipa M1 jest od dawna oczekiwana przez wielu użytkowników Linuxa. Grupie Asahi Linux udało się już dostarczyć obsługę sprzętu w drzewie system-on-chip (SOC). Można się więc spodziewać, że przy dobrych wiatrach trafi ona do jądra Linuxa 5.13.

Asahi Linux to projekt, którego celem jest dostarczenie Linuksa na urządzeniach Apple. Celem jest nie tylko sprawienie, aby Linux na nich działał, ale dopracowanie go tak, by można było go używać jako codziennego systemu operacyjnego. Pomysł ten zrodził się w głowie Hectora "marcan" Martina, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia z M1. Szybko jednak znalazła się społeczność, która razem z nim realizuje założenia.

Jak donosi ArsTechnica, realizacja celów tego projektu nie jest łatwa. Apple nie oferuje żadnej dokumentacji, co sprawia, że Asahi Linux musi dokonywać inżynierii wstecznej sprzętu, a następnie stworzyć dla niego sterowniki.

W nowej gałęzi znalazł się dopiero zalążek do pracy systemu z Apple M1, a nie wszystko, co jest niezbędne dla realnej obsługi przez Linuksa. W ciągu następnych kilku tygodni projekt Asahi skupi się nad pracą nad łącznością portów szeregowych.

Należy pamiętać, że chociaż gałąź arm/apple-m1 została zmergowana do for-next, to nie oznacza to ostatecznie, że jej zawartość znajdzie się w Linuksie 5.13. Historia zna już przypadki, że twórca Linuksa oczekiwał najpierw wielu poprawek w kodzie zanim został on faktycznie zawarty w jądrze. Co prawda, jak informuje ArsTechnica, zanim praca grupy została dołączona do gałęzi for-next, została oceniona przez ponad 20 programistów, ale i tak sytuacja odrzucenia jest prawdopodobna aż do momentu zmergowania do jądra.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)