Od 1 marca koniec z jeżdżeniem do urzędu w rodzinnym mieście

Strona głównaOd 1 marca koniec z jeżdżeniem do urzędu w rodzinnym mieście
17.02.2015 14:21
Od 1 marca koniec z jeżdżeniem do urzędu w rodzinnym mieście

1 marca czeka nas nie tylko wprowadzenie nowego wzoru dowodów osobistych. Tego dnia ruszy także System Rejestrów Państwowych (SRP) – system informatyczny, który połączy między innymi rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Kluczowe dla funkcjonowania państwa spisy danych w końcu będą dostępne w jednym miejscu.

Obecnie każda gmina pracuje w odrębnym systemie i większość urzędników nadal nie ma dostępu do wszystkich danych zawartych w rejestrze PESEL lub dowodów osobistych. W praktyce oznacza to, że urzędy mogą korzystać jedynie z danych dotyczących mieszkańców danej gminy, a załatwienie wszelkich spraw przez przyjezdnych wymaga wysyłania dodatkowych pism, podpisywania dodatkowych dokumentów, dobrej woli urzędników i więcej czasu niż zwykle. Wciąż są sprawy, których nie da się załatwić poza urzędem właściwym dla miejsca zameldowania, jak uzyskanie pierwszego dowodu osobistego lub odebranie odpisu aktu urodzenia.

Z drugiej strony informacje wprowadzone do lokalnego systemu trafiają do centralnych rejestrów z opóźnieniem sięgającym nawet kilkanaście dni. Do innych instytucji, jak NFZ czy ZUS, trafią jeszcze później. Ten sposób pracy aż prosi się o nieporozumienia, zwłaszcza że coraz więcej osób mieszka gdzie indziej, niż wskazuje miejsce zameldowania.

msw.gov.pl
msw.gov.pl

Po 1 marca w zapomnienie odejdzie wiele problemów z tym związanych. Z dowodów osobistych znikną różne nadmiarowe dane, w tym adresy zameldowania, które przestaną mieć decydującą moc w sprawie urzędu, w którym powinniśmy załatwiać swoje sprawy. Wszyscy uprawnieni urzędnicy będą mieli dostęp do tych samych danych, zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych. Wszystkie gminy zostaną podłączone do SRP.

MSW zapewnia, że dzięki temu w dowolnej gminie będzie można na przykład złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego i otrzymać go bez dodatkowych dwóch tygodni oczekiwania. Wydanie pierwszego dowodu osobistego w innym urzędzie, niż właściwy miejscu urodzenia, nie będzie wymagał wyprawy po skrócony akt urodzenia. Również załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego nie będzie wymagało brania kilku dni urlopu i podróży do rodzinnego miasta. Z urzędników zdjęty zostanie obowiązek prowadzenia korespondencji przy załatwianiu spraw między gminami – wszystkie dane znajdą w jednym miejscu i uprawnieni urzędnicy zadbają o to, by zgromadzić niezbędne akty. Jeśli wymagany będzie odpis aktu, będzie można uzyskać go w najbliższym urzędzie.

Uruchomienie systemu pociągnie za sobą także dodatkowe udogodnienia, jak możliwość sprawdzenia w Sieci stanu swojej sprawy. Obecnie taką możliwość oferują tylko niektóre gminy i zazwyczaj robią to w oparciu o własne rozwiązania.

Dane z SRP będą przetwarzane w aplikacji o wdzięcznej nazwie ŹRÓDŁO, która zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim uprawnionym podmiotom (gminom, urzędom wojewódzkim). MSW gwarantuje, że dane będą maksymalnie chronione przed niepowołanymi osobami.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)