Od 1 marca koniec z jeżdżeniem do urzędu w rodzinnym mieście

Od 1 marca koniec z jeżdżeniem do urzędu w rodzinnym mieście

17.02.2015 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 marca czeka nas nie tylko wprowadzenie nowego wzoru dowodów osobistych. Tego dnia ruszy także System Rejestrów Państwowych (SRP) – system informatyczny, który połączy między innymi rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Kluczowe dla funkcjonowania państwa spisy danych w końcu będą dostępne w jednym miejscu.

Obecnie każda gmina pracuje w odrębnym systemie i większość urzędników nadal nie ma dostępu do wszystkich danych zawartych w rejestrze PESEL lub dowodów osobistych. W praktyce oznacza to, że urzędy mogą korzystać jedynie z danych dotyczących mieszkańców danej gminy, a załatwienie wszelkich spraw przez przyjezdnych wymaga wysyłania dodatkowych pism, podpisywania dodatkowych dokumentów, dobrej woli urzędników i więcej czasu niż zwykle. Wciąż są sprawy, których nie da się załatwić poza urzędem właściwym dla miejsca zameldowania, jak uzyskanie pierwszego dowodu osobistego lub odebranie odpisu aktu urodzenia.

Z drugiej strony informacje wprowadzone do lokalnego systemu trafiają do centralnych rejestrów z opóźnieniem sięgającym nawet kilkanaście dni. Do innych instytucji, jak NFZ czy ZUS, trafią jeszcze później. Ten sposób pracy aż prosi się o nieporozumienia, zwłaszcza że coraz więcej osób mieszka gdzie indziej, niż wskazuje miejsce zameldowania.

msw.gov.pl
msw.gov.pl

Po 1 marca w zapomnienie odejdzie wiele problemów z tym związanych. Z dowodów osobistych znikną różne nadmiarowe dane, w tym adresy zameldowania, które przestaną mieć decydującą moc w sprawie urzędu, w którym powinniśmy załatwiać swoje sprawy. Wszyscy uprawnieni urzędnicy będą mieli dostęp do tych samych danych, zgromadzonych w kluczowych rejestrach państwowych. Wszystkie gminy zostaną podłączone do SRP.

MSW zapewnia, że dzięki temu w dowolnej gminie będzie można na przykład złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego i otrzymać go bez dodatkowych dwóch tygodni oczekiwania. Wydanie pierwszego dowodu osobistego w innym urzędzie, niż właściwy miejscu urodzenia, nie będzie wymagał wyprawy po skrócony akt urodzenia. Również załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego nie będzie wymagało brania kilku dni urlopu i podróży do rodzinnego miasta. Z urzędników zdjęty zostanie obowiązek prowadzenia korespondencji przy załatwianiu spraw między gminami – wszystkie dane znajdą w jednym miejscu i uprawnieni urzędnicy zadbają o to, by zgromadzić niezbędne akty. Jeśli wymagany będzie odpis aktu, będzie można uzyskać go w najbliższym urzędzie.

Uruchomienie systemu pociągnie za sobą także dodatkowe udogodnienia, jak możliwość sprawdzenia w Sieci stanu swojej sprawy. Obecnie taką możliwość oferują tylko niektóre gminy i zazwyczaj robią to w oparciu o własne rozwiązania.

Dane z SRP będą przetwarzane w aplikacji o wdzięcznej nazwie ŹRÓDŁO, która zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim uprawnionym podmiotom (gminom, urzędom wojewódzkim). MSW gwarantuje, że dane będą maksymalnie chronione przed niepowołanymi osobami.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)