Odświeżony Volkswagen Passat: lepszy Apple CarPlay, eSIM i namiastka autonomiczności

Odświeżony Volkswagen Passat: lepszy Apple CarPlay, eSIM i namiastka autonomiczności

Odświeżony Volkswagen Passat. (źródło: Autokult.pl, fot. Michał Zieliński)
Odświeżony Volkswagen Passat. (źródło: Autokult.pl, fot. Michał Zieliński)
08.02.2019 10:54

Niemiecki producent zaprezentował odświeżoną wersję Passata ósmej generacji. Na pierwszy rzut oka zmiany nie są widoczne. Jednak wprowadzonych zostało sporo nowości w środku, w tym usprawnione systemy wspomagania kierowcy i bardziej nowoczesne oprogramowanie. Co ciekawe, producent zdecydował się postawić na złącza USB typu C i technologię eSIM.

Namiastka autonomiczności już dostępna w Passacie

Odświeżony Volkswagen Passat debiutuje wraz z nowy systemem Travel Assist, który jak podaje producent z Wolfsburga, umożliwia częściowo autonomiczną jazdę w zakresie prędkości od 0 do 210 km/h. Warto jednak mieć na uwadze, że chodzi wyłącznie o drugi poziom autonomiczności, który oferowany jest już przez wiele nowych aut.

  • fot. Volkswagen
  • fot. Volkswagen
[1/2] fot. Volkswagen

Komputer wykorzystuje aktywny tempomat, system wykrywania pasów i innych uczestników ruchu, aby utrzymać się na aktualnym pasie. Kierowca wciąż jednak musi kontrolować poczynania komputera i wciąż jego obowiązkiem jest trzymanie rąk na kierownicy. Pojawił się również nowy system Emergency Steering Assist, który poprzez ingerencję w działanie układu hamulcowego zwiększa bezpieczeństwo podczas manewru wymijania.

fot. Volkswagen
fot. Volkswagen

Oczywiście na pokładzie nie zabrakło systemów wspomagających parkowanie, zestawu kamer i czujników. Dostępny jest system rozpoznawania znaków, który po wykryciu nowego ograniczenia, wyświetla stosowną informację na ekranie za kierownicą.

Nowy Volkswagen Passat to także bezprzewodowy Apple CarPlay i eSIM

W nowym Passacie debiutuje system multimedialny trzeciej generacji (MIB3). Wspiera on oczywiście Android Auto i Apple CarPlay. W przypadku drugiego rozwiązania możliwe jest bezprzewodowe połączenie. Użytkownicy iPhone’ów nie muszą więc nosić ze sobą przewodu, aby móc korzystać z oprogramowania smartfonu na wyświetlaczu Passata. Co ciekawe, jeśli jednak będą chcieli korzystać z przewodu, to będą musieli sięgnąć po przejściówkę. Volkswagen w odświeżonej wersji Passata zastosował złącze USB typu C.

fot. Volkswagen
fot. Volkswagen

Samochód, podobnie jak chociażby nowe iPhone’y, otrzymał technologię eSIM. Nie ma więc potrzeby korzystania z bardziej tradycyjnych kart SIM, aby mieć dostęp do Internetu. Producent chce, aby odświeżony Passat był ciągle podłączony z siecią. Umożliwia mu to m.in. pobieranie danych z internetu dotyczących korków czy prognozy pogody. Dostępna jest ponadto możliwość podłączenia samochodu do aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

fot. Volkswagen
fot. Volkswagen

Usprawnień doczekał się także cyfrowy zestaw wskaźników. Tak, przed oczami kierowcy, tuż za kierownicą, znajduje się konfigurowalny wyświetlacz. Względem starszej wersji ma on oferować m.in. prostszą grafikę, wyraźniejsze wskazania i większy kontrast. Trzy różne konfiguracje zegarów można teraz zmieniać i uruchamiać tylko jednym przyciskiem znajdującym się na nowej, wielofunkcyjnej kierownicy.

Passat stał się bardziej nowoczesny

Odświeżony model zyskał kilka nowych funkcji, które powinny pozytywnie przełożyć się na komfort użytkowania. Jednakże należy wiedzieć, że wszystkie opisane wyżej nowości nie są niczym odkrywczym czy innowacyjnym. Nowy model otrzymał po prostu rozwiązania, które były już dostępne w droższych samochodach, produkowanych przez Audi czy BMW. Mimo wszystko, zmiany jak najbardziej na plus.

Jak działają systemy wspomagające kierowcę i oprogramowanie w samochodach Volkswagena? Zapraszamy do naszego testu Golfa i Arteona.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)