Office dostanie nowoczesny interfejs. Zaczyna od bardzo ładnych ikonek

Office dostanie nowoczesny interfejs. Zaczyna od bardzo ładnych ikonek

Office dostanie nowoczesny interfejs. Zaczyna od bardzo ładnych ikonek
30.11.2018 12:28, aktualizacja: 30.11.2018 12:58

Microsoft Office dostanie niebawem nowy, bardziej współczesny interfejs. Prace nad nim zaczęły się od zmiany ikonek programów, należących do pakietu biurowego. To pierwsza zmiana od 5 lat i na pewno nie można powiedzieć, że jest negatywne.

Pakiet biurowy Microsoft Office jest obecny na różnych systemach operacyjnych i Microsoft stara się przygotować wizualną reprezentację w taki sposób, by komponowała się z otoczeniem na każdym z nich – Windowsie, macOS-ie, Androidzie i iOS-ie. Ikonki mają też odzwierciedlać współczesny model rozwoju pakietu biurowego, ze wspólną bazą kodu, funkcjami umożliwiającymi zdalną współpracę i modelami maszynowego uczenia.

Meet the new icons for Office 365

Nowe ikony zachowują kolory identyfikujące konkretne programy i kształtem delikatnie sugerują, z czym mamy do czynienia – Word dostał paski imitujące linie tekstu, Excel komórki arkusza, PowerPoint wykres kołowy i tak dalej. Pierwsza litera nazwy programu została oddzielona od wizualnej reprezentacji jego funkcji, by można było używać ich osobno w wizualnej reprezentacji Office'a. Ma to połączyć znajome elementy z prostotą.

Przy okazji nową reprezentację dostał też Skype i OneDrive, ale nieco odróżniają się od pozostałych programów pakietu. Choć ikony bardzo różnią się od tych używanych obecnie, programów nie sposób pomylić. To oznacza, że projektanci Microsoftu zrobili kawał dobrej roboty.

Ikony są widoczne na pierwszym planie, ale to tylko drobny element większej przebudowy interfejsu pakietu biurowego Microsoftu. Drobne zmiany znajdziemy też w wielu innych miejscach. Wprowadzona w Office 2007 wstążka zdążyła się już zestarzeć, jest więc sukcesywnie upraszczana i przerabiana w myśl zasad Fluent Design, obowiązujących w Windowsie 10. Subtelne zmiany kolorów zobaczymy na każdej platformie, choć na razie wszystko wskazuje na to, że tylko w Office 365.

Są też zmiany w działaniu programów

Ikonki reprezentujące programy tylko jedna z wielu zmian, jakie zapowiedział ostatnio Microsoft dla Office'a 365. Word na przykład otrzyma możliwość śledzenia zadań do wykonania. Model maszynowego uczenia rozpozna wpisane w dokumencie frazy (na przykład „TODO: dokończ ten akapit”) i będzie o nich przypominał. Jeśli zaś znajdzie wzmianki o innych użytkownikach, powiadomi ich, że dokument wymaga jakichś działań z ich strony.

W PowePoincie pojawi się Editor, wykorzystujący modele maszynowego uczenia do zmiany tekstu w prezentacjach na… bardziej „ludzki”. Wygląda to jak mały paradoks, ale zadaniem modelu będzie takie przerobienie prezentacji, by od czytania ich nie bolały zęby. Na razie prezentowany jest w języku angielskim, ale być może zostanie dostosowany także do innych języków. Będzie też integracja z Microsoft Forms, co pozwoli na umieszczanie quizów w prezentacjach.

Editor PowerPointa w akcjiPrzeglądarkowy Outlook dostanie w grudniu łatwiejsze logowanie na konto służbowe lub szkolne Outlook.com i także zostanie zintegrowany z Microsoft To-Do. W komunikatorze Microsoft Teams będzie można ustawić „ciche godziny”, podczas których na urządzenia mobilne nie będą docierały żadne powiadomienia. Będzie można też planować spotkania i wyszukiwać członków zespołu, podobnie jak w Webex Teams.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)