OmniROM – otwarty następca CyanogenModa

OmniROM – otwarty następca CyanogenModa

OmniROM – otwarty następca CyanogenModa
Redakcja
15.10.2013 09:14, aktualizacja: 23.10.2013 09:08

Jakiś czas temu świat obiegła informacja o tym, że bardzo popularna modyfikacja systemu Android, CyanogenMod, rozpoczyna komercyjne działanie jako spółka. Partnerem sprzętowym został chiński Oppo. Oprócz stwierdzenia, że takie stabilniejsze działanie powinno dobrze wpłynąć na rozwój modyfikacji, szybko pojawiły się zastrzeżenia co do komercjalizacji i licencjonowania. Wystarczy tu przypomnieć sprawę dedykowanego aparatu Focal przygotowywanego specjalnie dla CyanogenModa. W wyniku spięć autora z szefostwem dotyczącego licencjonowania ostatecznie Focal został usunięty z CM i znalazł się w Google Play. Jak się okazało, w wyniku ostatnich zmian z grupy odeszło więcej developerów. Postanowili oni stworzyć własną modyfikację pod nazwą OmniROM.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowy custom ROM ma być przede wszystkim wolny – wolny do użytku, wolny w modyfikacji i wolny dalszym udostępnianiu, zdecydowano się bowiem na licencję GPL. To jasno pokazuje, jakie podejście do licencji mają jego autorzy i dlaczego nie wspierają już CyanogenMod. Wśród nich znajdziemy zaś kilka bardziej znanych osób, m.in. Dees_troy (odpowiedzialny za TWRP), Chainfire (znany z aplikacji SuperSu), Pulser, Entropy i Andrew. Oprócz otwartości, ROM ma skupiać się przede wszystkim na wydajności, stabilności, spójności i jakości kodu. Nie mniej ważna jest społeczność. Poza tym przedstawiono najważniejsze cechy Omni: możliwość używania wielu okienek i obszarów roboczych jednocześnie, dodatkowe menu odpowiedzialne za kontrolę wydajności (najprawdopodobniej umożliwiające również na zmianę taktowania procesora i układu graficznego) oraz ulepszony wygaszacz ekranu. Ważnymi cechami są również konfigurowalne, obracane kafelki szybkich ustawień jakie zadebiutowały w Androidzie 4.2, oraz tajemniczy tryb Roadrunner, jaki ma przekładać się na zmniejszone użycie energii, a co za tym idzie, dłuższą pracę bez ładowania.

Zespół planuje również wydanie specjalnego instalatora, który znacznie ułatwi instalację modyfikacji na wybranych urządzeniach. Aplikacja ma być wieloplatformowa. Na początek wspierane są urządzenia prezentowane przez Google – Nexus 4, Nexus 7 (zarówno edycja 2012 jak i 2013, tak Wi-Fi jak i 3G), oraz Nexus 10. W dalszej kolejności pojawi się wsparcie dla Oppo Find 5, Xperii Z, Xperii Tablet Z, a później również innych urządzeń. Informacje o projekcie można uzyskać na oficjalnej stronie oraz na łamach specjalnego działu poświęconemu OmniROM na forum XDA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)