Onavo zmniejsza ilość danych pożeranych przez Androida lub iOS

Onavo zmniejsza ilość danych pożeranych przez Androida lub iOS

31.08.2011 14:48

Nie od dziś wiadomo, że Android i iOS wraz z aplikacjami to systemy łase na pakiety danych. Zgodnie ze statystykami Nielsena na rynku amerykańskim użytkownicy urządzeń z Androidem i iOS najintensywniej korzystają z mobilnego Internetu, w innych krajach jest zresztą podobnie.

Wszystko jest w porządku, jeśli użytkownik ma do dyspozycji plan taryfowy z nieograniczonym dostępem do Internetu. A co jeśli mamy mały limit a za dodatkowe dane trzeba słono zapłacić? Na ratunek przychodzi młody projekt z Izraela — Onavo (w języku kantońskim oznacza „mądra inwestycja”). Darmowa aplikacja dla systemu iOS (dostępna w App Store) kompresuje przesyłane dane, co według producenta pozwala zredukować wykorzystanie łącza przez ponad 100 tysięcy aplikacji, do obsługi których Onavo został przystosowany, nawet o 80% (w tym oczywiście najpopularniejsze: Safari, Mail, Mapy...). Ponadto przydatne statystyki dotyczące zwyczajów użytkownika, co może pomóc przy zmianie planu taryfowego i zaspokoi ciekawość wnikliwych posiadaczy urządzeń mobilnych.

Wersja Onavo Lite dla Androida, która nie dalej jak dziś nad ranem znalazła się w Android Market, jeszcze nie posiada możliwości kompresowania danych, ale i tak może pomóc trochę zaoszczędzić. Onavo Lite ma możliwość powiadamiania użytkownika, jeśli aplikacje pobierają dane w ukryciu i blokować dostęp niektórych aplikacji do połączeń 3G. Ponadto program informuje o zbliżaniu się do końca limitu pakietów dostępnego w taryfie i zbiera statystyki, dzięki czemu można lepiej dobrać plan taryfowy do swoich potrzeb.

Oczywiście aplikacja jest tylko obejściem dręczącego użytkowników problemu, jakim są limity narzucane przez operatorów i dostawców Internetu. W dzisiejszych czasach każdy może mieć telefon zdolny odtwarzać filmy i muzykę przez połączenie 3G, ale planu taryfowego, który na to pozwoli jednocześnie nie czyszcząc konta właściciela takiego cuda ze świecą szukać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)