OneDrive z innymi niż NTFS systemami plików: już naprawione przeoczenie

OneDrive z innymi niż NTFS systemami plików: już naprawione przeoczenie

OneDrive z innymi niż NTFS systemami plików: już naprawione przeoczenie
06.07.2017 16:09, aktualizacja: 07.07.2017 10:23

Od kilku dni korzystanie z synchronizacji plików z chmurąOneDrive wymaga wykorzystania pamięci masowych sformatowanychw systemie plików NTFS. Niespodziewana decyzja Microsoftu niespotkała się z entuzjazmem użytkowników – nagle utracilimożliwość wygodnego tworzenia kopii zapasowych z kart pamięci czypendrive’ów, zwykle formatowanych w systemach FAT32 czy exFAT. Ito bez żadnego wyjaśnienia. Firma z Redmond właśnie ujawniłapowody tej decyzji. Wbrew pozorom wcale nie chodziło o utrudnienieprzenoszenia plików między Windowsem a macOS-em czy Linuksem.

W e-mailu przesłanym do serwisu OnMSFT, rzecznik Microsoftuwyjaśnia:

[quote]Microsoft OneDrive ma zapewnić użytkownikom najlepszedoświadczenie synchronizacji na Windowsie, z tego więc powoduOneDrive zachowuje wsparcie dla przemysłowego standardu NTFS.Microsoft odkrył brak wiadomości ostrzegającej użytkownikapodczas próby przechowywania folderu OneDrive na innym niż NTFSsystemie plików – i temu natychmiastowo zaradził. Nic niezmieniło się w kwestii oficjalnego wsparcia, wszystkie folderyOneDrive muszą być umieszczone na dysku z systemem plików NTFS.

[/quote]Innymi słowy Microsoft twierdzi, że nigdy nie oferowałsynchronizacji plików dla folderów znajdujących się na dyskachFAT32, ReFS czy exFAT, działało to jedynie przez przeoczenie. Dośćzaskakujące stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że w samejdokumentacjiOneDrive nie ma ani słowa poświęconego NTFS, nic też na stronach Microsoftu nieznaleźliśmy dla wyszukiwania „OneDrive + NTFS” – pozanarzekaniami na ostatnio wprowadzoną zmianę. Nigdy teżwykorzystanie innych systemów plików nie wiązało się zjakimikolwiek problemami z synchronizacją.

W tej sytuacji użytkownikom pozostaje albo porzucić chmuręMicrosoftu na rzecz rozwiązańkonkurencyjnych (warto zainteresować się dyskiem pCloud), albozmienić format dysków z folderami OneDrive na NTFS. W wypadkudysków FAT32 można to zrobić bez utraty danych, poleceniem wkonsoli convert <litera dysku>: /fs:ntfs (np. convert e:/fs:ntfs). Niestety posiadacze dysków sformatowanych w ReFS i exFATmuszą je sformatować ponownie, tracąc posiadane na nich dane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)