OnyX i TinkerTool już przystosowane do pracy z OS X Mavericks

OnyX i TinkerTool już przystosowane do pracy z OS X Mavericks

OnyX i TinkerTool już przystosowane do pracy z OS X Mavericks
04.11.2013 14:36

Systemy Mac OS X i OS X znane są z tego, że nie do wszystkich ustawień mamy dostęp z poziomu Preferencji Systemowych. Dla użytkowników, którzy chcą zmienić bardziej zaawansowane opcje systemu (na przykład wyłączyć Spotlight czy pokazać ukryte pliki w Finderze) bez zagłębiania się w pliki konfiguracyjne, powstały takie narzędzia, jak OnyX czy TinkerTool. Obia już są dostępne w wersjach kompatybilnych z najświeższym systemem Apple'a — OS X 10.9.

Tinker Tool, rozwijany przez Marcela Bresnika, był dostępny w wersji 5.0 dla OS X 10.9 już dzień po premierze systemu. Program pozwala zmienić ustawienia Findera (pokazywanie ukrytych plików, pokazywanie ścieżki do bieżącego folderu), Docka (efekty wizualne), Biurka, różne ustawienia zachowania programów (na przykład wyłączenie efektu inercji i efektu gumki przy przewijaniu), ustawienia czcionek używanych przez system oraz Safari i tak dalej. Program jest dostępny za darmo i w wersji polskiej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

OnyX, poza zmianą ukrytych ustawień, pozwala także dokonać podstawowych czynności konserwujących system, uzyskać informacje o komputerze oraz przeprowadzić diagnostykę. Z pomocą programu można między innymi sprawdzić stan dysków twardych, poprawić uprawnienia plików, skontrolować system plików, usunąć pliki tymczasowe i niepotrzebne już dane wielu programów, odczytać numer seryjny komputera, a nawet bezpiecznie wyczyścić kosz. Przed wykonaniem bardziej inwazyjnej czynności warto przeczytać wyświetlane w oknie porady. Niestety ten program nie posiada polskiego interfejsu. Jeśli OnyX okaże się zbyt przeładowany, warto przyjrzeć się innym programom tego producenta: Maintenance, który zawiera tylko narzędzia diagnostyczne i konserwujące, oraz Deeper, który pozwala tylko na zmianę ukrytych ustawień. Wszystkie dostępne są za darmo.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

A skoro już mowa o sprzątaniu komputera… popularny CCleaner firmy Piriform również został już zaktualizowany do pracy z OS X 10.9. Program zyskał odświeżony interfejs, lepiej radzi sobie z zarządzaniem ciasteczkami i czyszczeniem danych przeglądarki Safari.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)