Opaski mierzące tętno i plastry monitorujące gojenie się skóry

11.03.2013 19:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osobiście wierzę, że za 10 lat będziemy nosić 10 sensorów na ciele, zbierające dane i nakładające je na rzeczy istotne dla użytkowników — powiedział odpowiedzialny za Xboksa i interaktywną rozrywkę w Microsofcie Don Mattrick podczas TechForum. Podczas gdy całkiem nieźle sprzedaje się FuelBand firmy Nike, a Microsoft podobno testuje Joule — monitor pracy serca pracujący z systemami Microsoftu. Według plotek ma to być opaska na ramię z płaskim ekranem dotykowym, łącznością Bluetooth, GPS i możliwością połączenia z systemem Kinect PlayFit (konkurencja dla Wii Fit). Te opaski służą jednak bardziej treningom i zabawie, zaś projekt z Uniwersytetu Illinois w Chicago ma monitorować stan skóry.

Obraz

Na tej uczelni powstała elektroniczna siatka umieszczona w gumowym „plastrze”, którą można przyczepić do skóry. Urządzenie wygląda jak wymyślny, futurystyczny tatuaż, ale zawarte w nim zostały elektrody, sensory, zasilanie i moduł komunikacyjny. Dzięki temu do odbiornika docierają informacje o temperaturze, wilgotności i napięciach skóry.

To urządzenie można wykorzystać na przykład do monitorowania gojenia się skóry pacjentów po operacjach, ale na tym jego zastosowania się z pewnością nie skończą. Plaster można nosić około 2 tygodni, potem sam odpadnie.

Ten plaster jest jednym z etapów rozwoju urządzenia. Naukowcy twierdzą, że za niecałe 2 lata udoskonalone urządzenie trafi na rynek. Na początek będzie pewnie stosowane do monitorowania stanu pacjentów, ale jeśli przewidywania Mattricka się sprawdzą, takie plastry będą codziennością. O ile wcześniej nie przekonamy się do wszczepów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)