openSUSE 11.0: 30 godzin i 163 TB

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół pracujący nad systemem operacyjnym openSUSE poinformował o ilości pobrań najnowszej edycji tego środowiska w czasie 30 godzin od jego udostępnienia. Wynik ten podano w ilości pobranych danych w postaci plików ISO z oficjalnej strony projektu, wyniósł on około 163 TB, czyli przeszło 166 tys. GB.

Wspomniany wynik zanotowano tylko przy pobieraniu plików z obrazem systemu openSUSE 11.0 z oficjalnej strony projektu, nie zawiera on danych na temat pobrań z serwerów lustrzanych oraz za pośrednictwem BitTorrenta. Warto wspomnieć, iż poprzednia edycja tego środowiska, oznaczona symbolem 10.3 w tym samym czasie odnotowała rezultat rzędu 100 TB. Największym zainteresowaniem wśród użytkowników, bo aż 62-procentowym, cieszyła się teraz wersja systemu przeznaczona dla architektury 32-bitowej, tuż za nią z wynikiem 28-procentowym uplasowała się wersja 64-bitowa, a następnie wersje LiveCD 32-bitowe z środowiskiem KDE4 (3,7%) oraz GNOME (2,0%). Czołówkę zamknęła wersja z środowiskiem graficznym KDE4 w edycji 64-bitowej (1,2%), obraz dysku z wersjami językowymi (1,1%) oraz inne edycje, które osiągnęły mniej niż 1-procentowe zainteresowanie, wśród nich m.in. wersja z GNOME dla architektury 64-bitowej.

W porównaniu do poprzedniego wydania openSUSE wzrosła ilość pobierań 64-bitowej wersji systemu. Odnotowano także ogólny, utrzymujący się na poziomie 60% wzrost pobierań tego środowiska. Warto także wspomnieć, iż w wersji 10.3 w przeciągu 6 dni od wydania odnotowano 40 tys. zarejestrowanych instalacji systemu, w wersji aktualnej, po dzień dzisiejszy zarejestrowano tych instalacji tylko 65 tys. Przypomnijmy zainteresowanym, że openSUSE 11.0 dostępny jest do pobrania na oficjalnej stronie projektu.

© dobreprogramy