OpenDNS, Google i inni przyspieszają Internet

OpenDNS, Google i inni przyspieszają Internet

31.08.2011 11:28

OpenDNS, Google, Comodo, CloudFlare i kilka innych firm ogłosiło akcję globalnego przyśpieszania Internetu o nazwie A Faster Internet.

Ponieważ sieć się rozrasta i wraz ze wzrostem przepustowości łączy użytkownikom serwowana jest coraz „cięższa” treść, kilka mocno zaznaczających swoją obecność w Internecie firm podjęło się niekonwencjonalnego zadania — przyśpieszenia Internetu. Celem akcji jest znalezienie sposobu na szybsze dostarczanie treści do użytkowników. Niestety wzrost przepustowości łącz zepchnął na dalszy plan redukcję opóźnień w wysyłaniu treści do użytkownika spowodowaną choćby potrzebą pobierania jej zza oceanu. Głównym założeniem A Faster Internet jest gwarancja, że zapytanie wysłane przez użytkownika trafi do serwera, który znajduje się „najbliżej”, dzięki czemu czas oczekiwania na odpowiedź zostanie zredukowany, a w wielu przypadkach możliwe będzie również lepsze wykorzystanie łącza.

Aby to osiągnąć uczestnicy projektu będą pracować z dostawcami usługi DNS nad standardem pozwalającym na załączenie informacji o położeniu geograficznym (fragment numeru IP) wysyłającego zapytanie użytkownika do samego zapytania, co ma zagwarantować, że serwer DNS zwróci adres najbliższego celu. Obecnie dostawcy treści zarządzają ruchem na podstawie położenia serwera DNS, a nie użytkownika, co nierzadko powoduje wybór nieoptymalnej trasy przesyłania informacji. Dobrym przykładem, który podał serwis GigaOM, jest serwis YouTube. Zdarzają się przypadki, że użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych są odsyłani do serwerowni w Irlandii, mimo że lepsze transfery mogą osiągnąć z serwerowni w Dallas.

Nowy standard został już złożony w IETF i czeka na ratyfikację, a gotowe rozwiązanie jest właśnie implementowane przez OpenDNS i Google. Już jutro użytkownicy OpenDNS i publicznych serwerów DNS firmy Google będą mogli ocenić różnicę przy odwiedzaniu stron dostawców treści biorących udział w programie. Niestety na razie nie przyłączyli się do A Faster Internet liderzy rynku — Limelight i Akamai — ale jeśli nowy protokół okaże się skuteczny, z pewnością będzie mógł liczyć na wsparcie gigantów. Według CEO OpenDNS, Davida Ulevitcha, nie można jeszcze ocenić ile użytkownicy zyskają po wdrożeniu projektu, ale z pewnością nikt nie straci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)