Opera: jak przetłumaczyć stronę?

Opera: jak przetłumaczyć stronę?

Opera: jak przetłumaczyć stronę?
Opera: jak przetłumaczyć stronę?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
03.06.2022 10:06

Tłumaczenie stron na wybrany język w przeglądarce Opera, nie jest domyślnie wbudowane. Aby skorzystać z takiej możliwości, wymagane będzie doinstalowanie odpowiedniego rozszerzenia.

Opera to bardzo przyjazna przeglądarka dla użytkownika. Szybka, elastyczna, z możliwościami, których próżno szukać u konkurencji. Jedną z przydatnych opcji Opery jest tłumacz, który dostępny jest jako jedno z rozszerzeń. Oto jak aktywować funkcję tłumacza, kiedy nie jest on dostępny na starcie.

Opera: jak przetłumaczyć stronę?

Na wstępie musimy włączyć dostęp do rozszerzeń w przeglądarce. W tym celu, na pasku bocznym, odnajdujemy ikonę … (Konfiguracja paska bocznego). Klikamy na niej, pojawi się kolejny pasek z opcjami, gdzie w sekcji Narzędzia Opera odnajdziemy pole wyboru Rozszerzenia. Po zaznaczeniu, odpowiednia ikona pojawi się na pasku bocznym przeglądarki.

Opera: włączamy dostęp do rozszerzeń
Opera: dodajemy więcej rozszerzeń

W kolejnym kroku klikamy w ikonę Rozszerzenia. Następnie klikamy w aktywną treść Pobierz więcej rozszerzeń. W nowej zakładce wyświetli się strona z dostępnymi rozszerzeniami. Już na głównym ekranie polecanych możemy znaleźć Translator (polecamy to rozszerzenie dlatego, że wykorzystuje silniki tłumaczy Google, Bing, Yandex, Promt, Pragma i słownika Urban, czyli "wszystkiego" w jednym).

Opera: na liście rozszerzeń odnajdujemy Translator
Opera: dodajemy rozszerzenie do przeglądarki

Po kliknięciu w rozszerzenie lądujemy na nowej stronie, gdzie mamy możliwość dodania do Opery Translatora. Klikamy w przycisk Dodaj do Opery, nastąpi instalacja rozszerzenia. Po zakończeniu instalacji pojawi się odpowiedni monit. Po prawej stronie paska adresu pojawi się też ikona rozszerzeń. Po kliknięciu w ikonę zobaczymy aktywne rozszerzenia. Od tego momentu Translator jest aktywny i można z niego korzystać na stronach obcojęzycznych.

Opera: Translator został dodany do przeglądarki
Opera: aktywne rozszerzenia w przeglądarce

I tak, po otworzeniu interesującej nas treści, zaznaczamy lewym klawiszem myszki wybrany tekst, następnie po kliknięciu prawym klawiszem myszki otwieramy menu kontekstowe i stamtąd wybieramy Przetłumacz to.

Opera: uruchamiamy Translator
Opera: wybrany tekst został przetłumaczony

Po kliknięciu pojawi się nowe okienko podzielone na dwie części. W górnej widnieje oryginalna treść artykułu, natomiast w dolnej części przeczytamy przetłumaczony tekst.

Włączenie rozszerzenia Translator w przeglądarce Opera znacznie podniesie jej funkcjonalność. Tłumaczyć możemy całe fragmenty tekstu (do 5 tys. znaków) pomiędzy ponad 90 językami. Nic dziwnego, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozszerzeń w tej przeglądarce.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)