Opera Mini 8 dla iOS-a: przeglądarka mobilna, którą trudno będzie pokonać

Opera Mini 8 dla iOS‑a: przeglądarka mobilna, którą trudno będzie pokonać

Opera Mini 8 dla iOS-a: przeglądarka mobilna, którą trudno będzie pokonać
27.06.2014 00:08, aktualizacja: 27.06.2014 10:57

Opera Software pochwaliła się dziś nową wersją swojejprzeglądarki Mini – tym razem przeznaczonej wyłącznie naurządzenia mobilne Apple'a. W słowie „pochwaliła” nie maprzesady, gdyż mamy do czynienia z bardzo dobrą, przemyślanąaplikacją, która zarówno wykorzystuje możliwości oferowane przeziOS, jak i znacząco poszerza zakres możliwości, do któregoprzyzwyczaiły nas dotychczasowe quasiprzeglądarki z serii Mini.

Numer wersji może nieco dezorientować: OperaMini 8 zadebiutowała w marcu tego roku, w wersjidla telefonów BlackBerry i tych „ficzerfonów”, które pozwalająna uruchamianie oprogramowania pisanego w Javie. Opera Mini 8 foriOS nie ma za wiele wspólnego z tamtym produktem. Przedewszystkim jest prawdziwą przeglądarką.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dotychczas Mini było cienkim klientem usługi Opery Software,która pozwalała zaoszczędzić nawet 90% transferu podczassurfowania po WWW. Wywoływane strony były otwierane na serwerachOpery, optymalizowane, kompresowane i kodowane do binarnych obiektóww formacie OBML.Cienki klient – Opera Mini – dekodowała OBML i wyświetlałazawartość strony. Efekt tej metody jest spektakularny, stronyładują się o wiele szybciej, oszczędzając użytkownikowi czas ipieniądze, bo przecież większość mobilnych pakietówinternetowych nie jest niestety robiona z gumy. Niestety metoda ta mateż i wady – nadaje się w praktyce tylko do oglądaniastatycznych stron z grafiką. Złożone interfejsy stron wJavaScripcie, coraz częstsze dziś nawet w mobilnym WWW, w OperzeMini po prostu nie działały.

Nowa Opera Mini 8 dla iPhone'a i iPada rozwiązuje ten problembardzo sprytnie. Wykorzystano w tym celu znaną już usługę OperaTurbo, w której strony też są przetwarzane na serwerachproducenta, ale przetwarzanie to sprowadza się do optymalizacjigrafiki, kompresji kodu HTML, JavaScript i CSS, oraz buforowania.Działająca w trybie Turbo Opera Mini otrzymuje zoptymalizowane już,ale wciąż pełnowartościowe strony, które rysowane są przezapple'owy silnik WebKit. W ten sposób możemy zaoszczędzić 40-50%ruchu sieciowego, a jednocześnie nie mamy problemów z uruchamianiemnawet zaawansowanych aplikacji webowych, takich jak np. DokumentyGoogle. Jeśli nie potrzebujemy jakiejkolwiek kompresji (np.korzystając z Wi-Fi), kompresję można całkowicie wyłączyć,wówczas uzyskamy bezpośredni dostęp do WWW.

Na tym atuty nowej przeglądarki się nie kończą. Interfejs, wpełni zgodny z wytycznymi projektowymi Apple'a dla iOS-a 7, dobrzekomponuje się z systemem i pozwala na obsługę programu samymkciukiem. Zadbano nawet o takie detale jak wirtualny kursor, dziękiktóremu zawartość pól tekstowych edytuje się równie wygodnie,jak przy użyciu sprzętowego trackpada. Poprawiono zarządzanieotwartymi kartami (w tym działającymi w trybie prywatnym),ulepszono zarządzanie skrótami w Szybkim Wybieraniu (łatwo jeteraz grupować), umożliwiono wreszcie łatwą zmianęzintegrowanych wyszukiwarek. Najważniejsze możliwości Opery Mini 8 możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Nowa Opera Mini na iOS

Opera Mini 8 jest już dostępna do pobrania, można ją znaleźć w naszym katalogu aplikacji mobilnych. Do działania wymaga iOS-a w wersji 7.0 i późniejszych.Z jakiegoś powodu użytkownik powinien mieć co najmniej 17 lat, bymóc Operę Mini pobrać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)