iOSKomunikacja/społecznośćPrzeglądarki internetoweOpera Mini Web browser
Opera Mini Web browser ikona

Opera Mini Web browser

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Opera mini to jedna z najpopularniejszych mobilnych przeglądarek internetowych. Swój sukces zawdzięcza sporej i dobrej kompresji danych (według reklam do 90%). Choć obecnie pakiety internetowe są coraz większe i tańsze, to zapotrzebowanie na tego typu opcje jest wciąż spor.

Kompresja jest możliwa dzięki otwieraniu stron n serwerach Opery. Serwis jest optymalizowany, kompresowany i kodowany do binarnych obiektów w formacie OBML. Opera Mini – dekodowała OBML i wyświetlała zawartość strony. Efekt tej metody jest spektakularny, strony ładują się o wiele szybciej, oszczędzając użytkownikowi czas i pieniądze na internet mobilny. Niestety metoda ta ma też i wady – nadaje się w praktyce tylko do oglądania statycznych stron z grafiką. Złożone interfejsy stron w JavaScripcie, coraz częstsze dziś nawet w mobilnym WWW, w Operze Mini po prostu nie działały.

Nowa Opera Mini 8 dla iPhone'a i iPada rozwiązuje ten problem bardzo sprytnie. Wykorzystano w tym celu znaną już usługę Opera Turbo, w której strony też są przetwarzane na serwerach producenta, ale przetwarzanie to sprowadza się do optymalizacji grafiki, kompresji kodu HTML, JavaScript i CSS, oraz buforowania. Działająca w trybie Turbo Opera Mini otrzymuje zoptymalizowane już, ale wciąż pełnowartościowe strony, które rysowane są przez apple'owy silnik WebKit. W ten sposób możemy zaoszczędzić 40-50% ruchu sieciowego, a jednocześnie nie mamy problemów z uruchamianiem nawet zaawansowanych aplikacji webowych, takich jak np. Dokumenty Google. Jeśli nie potrzebujemy jakiejkolwiek kompresji (np. korzystając z Wi-Fi), kompresję można całkowicie wyłączyć, wówczas uzyskamy bezpośredni dostęp do WWW.

Na tym atuty nowej przeglądarki się nie kończą. Interfejs, w pełni zgodny z wytycznymi projektowymi Apple'a dla iOS-a 7, dobrze komponuje się z systemem i pozwala na obsługę programu samym kciukiem. Zadbano nawet o takie detale jak wirtualny kursor, dzięki któremu zawartość pól tekstowych edytuje się równie wygodnie, jak przy użyciu sprzętowego trackpada. Poprawiono zarządzanie otwartymi kartami (w tym działającymi w trybie prywatnym), ulepszono zarządzanie skrótami w Szybkim Wybieraniu (łatwo je teraz grupować), umożliwiono wreszcie łatwą zmianę zintegrowanych wyszukiwarek.

Opera Mini w obecnej wersji to nie tylko dobra kompresja, ale także świetny wygląd. Szkoda tylko, że wciąż nie potrafi synchronizować danych z innymi przeglądarkami Opery. Jednak jako druga przeglądarka sprawdza się znakomicie.

Ocena redakcji
4.5
Ocena użytkowników
5.03 oceny
Twoja ocena
Liczba pobrań810
Data aktualizacji19 lip 2019
System operacyjnyiOS
LicencjaBezpłatna
Opera Mini Web browser ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)