Oracle: Android pozbawił Javę przenośności i wieloplatformowości

Oracle: Android pozbawił Javę przenośności i wieloplatformowości

23.09.2011 12:25, aktualizacja: 26.09.2011 10:14

Straty, jakie poniósł Oracle przez wykorzystanie zmodyfikowanej Javy w systemie Android są znaczne, ale bynajmniej nie jest to największa strata. Oświadczenie obecnego właściciela Javy rzuca nieco światła na inny aspekt procesu.

Przede wszystkim firmie Oracle nie chodzi o uzyskanie honorariów, ale o powstrzymanie ekspansji, a najlepiej całkowite zablokowanie sprzedaży Androida. System został nazwany niekompatybilnym klonem Javy, a właściwą przyczyną pozwania Google były zmiany, jakich dokonał Google przy tworzeniu własnej maszyny uruchomieniowej dla Androida. Zdaniem oskarżycieli te zmiany obracają wniwecz wysiłki pracowników firmy Oracle i wielu innych programistów, którzy starali się utrzymać spójność platformy. Java była rozwijana z założeniem, że program napisany w tym języku będzie można uruchomić wszędzie (w myśl zasady „koduj raz, uruchom gdziekolwiek”), ale modyfikacje wprowadzone przez Google to uniemożliwiają. Innymi słowy Google sprawił, że Java przestała być wieloplatformowa i przenośna.

Wszelkie honoraria autorskie, jeśli Google otrzyma nakaz płacenia ich firmie Oracle, powinny być ustalone na podstawie osobnej analizy po zakończeniu procesu. Ze wstępnych analiz Oracle'a wynika, że Google jest już winien przynajmniej 176 milionów dolarów tytułem opłat licencyjnych wynikających z posiadanych przez Oracle patentów, i kolejne 102 miliony za złamanie praw autorskich w już sprzedanych urządzeniach. Ponadto firmie z Mountain View trudno będzie wymigać się od ustawowego potrojenia kary, wynikającego z podejrzenia celowego naruszenia praw autorskich i patentów. Te kwoty mogą tylko wzrosnąć, jeśli Oracle nadal będzie walczył o zablokowanie sprzedaży urządzeń z Androidem na rynku amerykańskim, na co Google na pewno się nie zgodzi.

Ponieważ u podstaw oskarżeń wniesionych przez firmę Oracle nie leżą pieniądze, a ideologia, firma te jest dużo bardziej niebezpieczna i jeszcze bardziej zagraża Androidowi. Właściciel Javy prawdopodobnie nie spocznie, dopóki na rynku krążą urządzenia z systemem firmy Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)