Oracle chce 2,6 mld dolarów od firmy Google za naruszenie patentów

Oracle chce 2,6 mld dolarów od firmy Google za naruszenie patentów

30.06.2011 14:14

Oracle żąda 2,6 mld dolarów rekompensaty od firmy Google. Sprawa dotyczy naruszenia patentów związanych wykorzystaniem Javy w systemie Android.

Zgodnie z zapowiedziami z początku miesiąca, Oracle domaga się rekompensaty finansowej za naruszenie patentów w systemie Android. Zdaniem prawników firmy, Google powinien zapłacić 2,6 mld dolarów za nielegalne wykorzystanie kodu Javy w swojej maszynie wirtualnej Dalvik. Kwota ta ma stanowić około 15% od zysków z reklam w urządzeniach z Androidem. Oracle szacuje, że na naruszeniu patentów mógł stracić od 1,4 do 6,1 mld dolarów. Swoje żądania poparł, jak czytamy w opublikowanym dokumencie, opiniami naukowców. Możemy spodziewać się, że Google będzie próbował odeprzeć żądania.

Przypomnijmy, że Oracle pozwał do sądu firmę z Mountain View pod koniec ubiegłego roku. Sam proces powinien rozpocząć się najwcześniej za pół roku, a niezależnie od jego wyniku strony zapewne będą odwoływać się od wyroku. Jeżeli sąd przychyli się do żądań firmy Oracle, może to oznaczać spore kłopoty dla twórcy Androida. Niezależnie od nałożonej grzywny, Google musiałby zapewne wprowadzić zmiany w swoim systemie, może nawet zacząć pobierać zań opłaty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)