Oracle pozbywa się osób związanych z LibreOffice

Oracle pozbywa się osób związanych z LibreOffice

Grzegorz Niemirowski
19.10.2010 01:46, aktualizacja: 20.10.2010 02:29

Firma Oracle, posiadająca prawa do pakietu biurowego OpenOffice.org, poprosiła osoby rozwijające jednocześnie LibreOffice o ustąpienie ze swoich stanowisk w radzie społeczności OOo.

Żądanie to wystosował Louis Saurez-Potts, przewodniczący rady i pracownik Oracle, podczas ostatniego jej spotkania na IRCu. Skierował swoje słowa do członków The Document Foundation, którzy zasiadają w radzie OpenOffice.org. Jak stwierdził, udzielanie się w obu społecznościach tworzy konflikt interesów. Zaangażowanie w nowy projekt spowoduje, że osoby dotychczas zajmujące się OOo nie będą w stanie już zajmować się nim jako liderzy społeczności. W tej sytuacji dostały one czas na rezygnację do wtorku, 19 października. Nie wiadomo jeszcze, jaką decyzję podejmą członkowie The Document Foundation.

LibreOffice powstał jako alternatywny pakiet na bazie OpenOffice, do którego prawa posiada firma Oracle. Rozwijany jest przez organizację The Document Foundation stworzoną przez członków społeczności OpenOffice. Projekt jest wspierany przez takie firmy i organizacje jak Canonical, Fundacja Wolnego Oprogramowania, Google, Novell czy Red Hat. W przyszłych wydaniach Ubuntu to właśnie LibreOffice najprawdopodobniej będzie domyślnym pakietem biurowym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)