Oracle żąda zapłaty od Google’a za naruszenie patentów

Oracle żąda zapłaty od Google’a za naruszenie patentów

07.06.2011 13:50, aktualizacja: 07.06.2011 14:20

Oracle wystosował wstępne żądania za naruszenie patentów dotyczących Javy przez firmę Google. Będzie to najprawdopodobniej całkiem spora suma.

Oracle będzie domagać się rekompensaty od sumy, którą zarobił jak dotąd Google na swoim systemie Android. Oficjalnie kosztów jeszcze nie podano, ale można spodziewać się, że nie będą to małe pieniądze. Przypomnijmy, że Oracle pozwał Google’a do sądu pod koniec ubiegłego roku za naruszenie praw autorskich do Javy. Chodzi konkretnie o kod Javy, specyfikacje i inne materiały. Google nie wykorzystał bowiem w Androidzie oficjalnej implementacji, ale przygotował własną maszynę wirtualną (Dalvik). Korzysta ona z niektórych plików Javy na potrzeby systemu dla smartfonów. Oczywiście, Google nie zgadza się z zarzutami.

Jeżeli amerykański sąd, który zajmuje się sprawą, uzna roszczenia Oracle’a za słuszne, może to oznaczać spore kłopoty dla twórcy Androida. Google najprawdopodobniej musiałby zmienić strategię dotyczącą udostępniania swojego systemu i być może nawet zacząć pobierać zań opłaty. Już teraz wiadomo, że na patentach dotyczących Androida zarabia Microsoft - średnio 5 dolarów za każdy sprzedany smartfon HTC. O ewentualnej decyzji sądu dowiemy się najwcześniej za pół roku — mniej więcej wtedy powinien ruszyć proces w sprawie patentów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)