OS X El Capitan: Korzystaj z dwóch okien obok siebie

OS X El Capitan: Korzystaj z dwóch okien obok siebie

OS X El Capitan: Korzystaj z dwóch okien obok siebie
01.10.2015 10:44

W najnowszej wersji systemu OS X, czyli El Capitan, wprowadzone zostały ulepszenia w zarządzaniu oknami, na przykład możliwość automatycznego umieszczenia dwóch okien na dwóch częściach ekranu. Korzystanie z tego mechanizmu nie jest oczywiste, więc pokażę Wam jak to zrobić.

Aby podzielić ekran na dwie części, wystarczy kliknąć i przytrzymać kursor na zielonym przycisku na ramce okna – tym samym, który służy do maksymalizacji. Po przytrzymaniu będziemy mieli do wyboru stronę ekranu, po której ma zostać umieszczony wybrany program.

Obraz

Potem należy wybrać drugi program. Niestety obok siebie można układać jedynie okna z jednego pulpitu wirtualnego, więc należy przenieść je sobie wcześniej w jedno miejsce.

Obraz

Proporcje podziału ekranu można ustalić samodzielnie, przesuwając linię oddzielającą programy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Niestety w pierwszych wydaniach OS X El Capitan nie ma łatwego sposobu na zmianę programów dzielących ekran. Można je najwyżej przełączyć do widoku okienkowego i potem umieścić na dwóch częściach ekranu od nowa. W Expose dwa programy umieszczone obok siebie będą widoczne jako kolejne wirtualne biurko. Po zamknięciu jednego z nich, drugi zostanie sam w trybie pełnoekranowym.

Obraz

Przy okazji warto zwrócić uwagę na drobną sztuczkę, która ułatwia zarządzanie oknami w systemie OS X.

ZIelony przycisk w większości programów przełącza je do trybu pełnoekranowego, jeśli go obsługują, jednak naciśnięty z klawiszem Alt powiększy jedynie okno do rozmiaru pulpitu (funkcję można poznać po zmianie znaczka z dwóch strzałek na plusik) lub maksymalnego rozmiaru, zdefiniowanego przez deweloperów (na przykład Finder). Zmiana rozmiaru okna z wciśniętym przyciskiem Alt zaowocuje symetrycznym rozciągnięciem go, na przykład w górę i w dół jednocześnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)