Oszuści podszywają się pod Allegro. Rozsyłają fałszywe maile

Oszuści podszywają się pod Allegro. Rozsyłają fałszywe maile

Oszuści podszywają się pod Allegro
Oszuści podszywają się pod Allegro
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
02.02.2022 14:16, aktualizacja: 02.02.2022 20:32

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF ostrzega przed kolejnym oszustwem. Tym razem cyberprzestępcy próbują wyłudzić wrażliwe dane, podszywając się pod Allegro i rozsyłając wiadomości e-mail z podrobionymi fakturami.

W wiadomościach e-mail znajduje się link, który prowadzi do fałszywej strony, do złudzenia przypominającej witrynę internetową Allegro. Wymusza ona podanie loginu oraz hasła do konta. Nie dajcie się oszukać, to kolejna próba wyłudzenia wrażliwych danych i przejęcia środków finansowych.

Oszuści podszywają się pod Allegro

Podobnie jak i w innych, opisywanych przez nas wersjach kampanii phishingowych, oszuści wykorzystują wizerunek znanej firmy - tym razem największej platformy e-handlu w Polsce. Liczą, że część odbiorców wiadomości bezrefleksyjnie kliknie w podany link i wpisze swoje dane.

Otrzymując tego typu wiadomości (zarówno e-mail jak i SMS), warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim należy patrzeć na adresy stron, które proszą nas o podanie loginu i hasła. W większości przypadków są one wzbogacone o dodatkowe elementy np. kropkę, myślnik, ciąg liter czy liczb. Inna kwestia to poprawność stylistyczna i ortograficzna.

W wiadomościach od oszustów można znaleźć wiele różnych błędów, które również powinny być sygnałem ostrzegawczym. Dodatkowo wszelkie wątpliwości można wyjaśnić, kontaktując się bezpośrednio z rzekomym nadawcą wiadomości. Dodzwonienie się na infolinię może zająć nawet kilka minut, ale lepiej stracić trochę czasu niż tożsamość i oszczędności zgromadzone na koncie.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)