Masz konto w ING Banku Śląskim? Takich linków lepiej nie klikaj

ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas informują o utrudnieniach
ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas informują o utrudnieniach
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek

02.02.2022 12:57, aktual.: 02.02.2022 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów przed atakami SMS, w których ktoś wykorzystuje wizerunek firmy i próbuje nakłonić ofiarę do kliknięcia linku. W ten sposób można stracić pieniądze z konta. Ponadto zagrożeniem jest także spoofing telefoniczny.

ING Bank Śląski ostrzega o nowym oszustwie, w którym ktoś podszywa się pod bank i rozsyła spreparowane SMS-y o rzekomej próbie włamania na konto bankowe. Te wiadomości nie mają związku z rzeczywistością i są tylko pretekstem, by skłonić ofiarę do odwiedzenia załączonego linku. Podobne próby ataków wycelowane w klientów konkretnych banków w ostatnim czasie były także tworzone m.in. z myślą o klientach Santnadera, choć tutaj "nośnikiem" był fałszywy post na Facebooku.

W przypadku SMS-a, który udaje wysłany przez ING Bank Śląski, łącze prowadzi do fałszywej strony logowania do bankowości, gdzie podanie loginu i hasła wiąże się z przesłaniem ich wprost w ręce atakujących. Jeśli ofiara wprowadzi dane, otworzy oszustom furtkę do kradzieży pieniędzy z konta. ING Bank Śląski podkreśla, że sam nigdy nie wysyła do klientów wiadomości z linkami.

Fałszywa wiadomość SMS
Fałszywa wiadomość SMS© ING Bank Śląski

Warto podkreślić, że fałszywa wiadomość może trafić do autentycznej konwersacji z bankiem, bowiem atakujący skutecznie podmienia również nazwę nadawcy. Smartfony będą więc interpretować wiadomości jako otrzymane od tego samego nadawcy, co zwiększa ryzyko, że ktoś uwierzy w ich autentyczność.

ING Bank Śląski ostrzega przy okazji, że wciąż można się spotkać ze spoofingiem telefonicznym, czyli podszywaniem pod pracowników banku. W wyniku tego oszustwa również można docelowo stracić pieniądze z konta. Inne bieżące zagrożenie to także fałszywe SMS-y o rzekomym przelewie przez Blika, które opisywaliśmy dokładniej w poniższym materiale:

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)