Oszustwo na BLIK-a nadal "w modzie". Tym razem złodzieje nie mieli szczęścia

BLIK nadal obiektem zainteresowania cyberprzestępców /Fot. GettyImages
BLIK nadal obiektem zainteresowania cyberprzestępców /Fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

30.06.2020 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszustwo na BLIK-a to jedno z najprostszych i najbardziej skutecznych, a jednocześnie niebezpiecznych dla złodzieja. Niedawno rozbito grupę przestępczą działającą właśnie w ten sposób, ale wielu oszustów nadal próbuje szczęścia.

Oszuści zdobywają dane do logowania na Facebooka wielu osób. Tego typu adresy i hasła mogą znajdować na podstawie wcześniej wykradzionych baz danych, które można znaleźć na niektórych forach lub kupić w darkwebie. Użytkownicy Facebooka często popełniają podstawowe błędy i korzystają z tych samych haseł w różnych serwisach.

Następnie po zdobyciu danych logowania wchodzą na czat Messengera i szukają potencjalnej ofiary. Będzie nią taka osoba, która najprędzej będzie chętna użyczyć pożyczki właścicielowi konta na Facebooku, które przejęto. Zwykle są to bliżsi znajomi. Następnie pada prośba "Zrobisz mi przelew BLIK-iem? To ważne, jutro Ci oddam".

Kradzież danych z jednego serwisu może skończyć się włamaniem na wszystkie pozostałe. W przypadku Facebooka, rozwiązaniem jest zastosowanie dwustopniowej autoryzacji, na przykład za pomocą hasła wysyłanego przez SMS lub przez zatwierdzoną aplikację na smartfonie. Jeśli jeszcze z niej nie korzystacie, tutaj znajdziecie poradnik, jak ją uruchomić.

Oszustwo na BLIK-a: mieszkanka Puław nie dała się nabrać

Niedawno przed oszustwem na BLIK-a ostrzegał mBank. Cyberprzestępcy nadal próbują wykorzystywać ten sposób. W maju tego roku policji udało się złapać grupę 7 oszustów, którzy tym sposobem mogli ukraść nawet kilkaset tysięcy złotych. Postawiono im ponad 200 zarzutów, a kwoty kradzieży wynosiły zwykle od jednego do trzech tysięcy złotych.

Oszuści nadal grasują, ale świadomość polskich użytkowników internetu jest już większa. Optymizmem napawa informacja przekazana przez Polskie Radio Lublin. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Puławach otrzymali zgłoszenie o tego typu próbie oszustwa. Właścicielka konta zauważyła, że ktoś zmienił jej hasło. Po chwili otrzymała też informację od znajomych o prośbach pożyczki pieniędzy poprzez przesłanie kodu BLIK.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)