Oszustwo "na Ministerstwo Finansów". Nawet 250 zł za wypełnienie ankiety

Oszustwo "na Ministerstwo Finansów". Nawet 250 zł za wypełnienie ankiety

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
22.06.2022 14:05, aktualizacja: 22.06.2022 21:02

Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać wizerunek Ministerstwa Finansów do wyłudzenia wrażliwych danych. Oferują środki, które mają trafić na nasze konto bankowe w zamian za wypełnienie ankiety. To nic innego, jak próba przejęcia naszych danych logowania do bankowości elektronicznej i pieniędzy.

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, ostrzega przed fałszywymi reklamami wykorzystującymi wizerunek Ministerstwa Finansów. Z reklam wynika, że instytucja rzekomo oferuje za wypełnienie ankiety pieniądze, które zostaną przesłane na konto bankowe.

Oszustwo "na Ministerstwo Finansów"

Cyberprzestępcy przekonują, że ankieta została "stworzona wyłącznie w celu poprawy jakości obsługi klienta" i pozwoli poznać opinie na temat prezentowanych produktów i usług bankowych. Osoby, które ją wypełnią, otrzymają 250 złotych na konto lub kartę. Aby uzyskać dostęp do formularza ankiety, najpierw należy zalogować się, podając login oraz hasło do bankowości elektronicznej.

Wpisanie wspomnianych danych to najlepszy sposób na utratę dostępu do konta, podobnie jak i środków na nim zgromadzonych. Ministerstwo Finansów nie organizuje tego typu akcji. Nasze podejrzenia powinien budzić już sam sposób logowania, który jest próbą wymuszenia wrażliwych danych.

To nie pierwszy raz, kiedy oszuści próbują wykorzystać wizerunek Ministerstwa Finansów. Nie tak dawno informowaliśmy o identycznej akcji. Można się spodziewać, że za jakiś czas oszuści spróbują ponownie wykorzystać tę metodę przeciwko Polakom.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)