Oszustwo "na Ministerstwo Finansów". Cyberprzestępcy rozsyłają fałszywą ankietę

Oszustwo "na Ministerstwo Finansów". Cyberprzestępcy rozsyłają fałszywą ankietę

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Źródło zdjęć: © Pixabay | StockSnap
Karolina Modzelewska
30.05.2022 12:57, aktualizacja: 30.05.2022 13:54

CERT Polska ostrzega przed kolejną kampanią SMSową wymierzoną w Polaków. Oszuści, podszywając się pod Ministerstwo Finansów i obiecując 250 zł za wypełnienie ankiety, próbują wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej. Warto zachować czujność i nie pozwolić, aby cyberprzestępcy pozbawili nas oszczędności życia.

Zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), czyli państwowego instytutu badawczego działającego na rzecz rozwoju sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawy ich efektywności i bezpieczeństwa, donosi o kolejnej próbie wyłudzenia wrażliwych danych od Polaków i kradzieży środków zgromadzonych na kontach bankowych.

Cyberprzestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów

Oszuści, wykorzystując wizerunek Ministerstwa Finansów, znanej i darzonej zaufaniem instytucji państwowej, rozsyłają SMS-y z linkiem przekierowującym do fałszywej strony z ankietą. Z wiadomości wynika, że jest to ankieta stworzona w ramach "Akcji Ministerstwa Finansów" i dotyczy opinii na temat prezentowanych produktów i usług bankowych, a jej celem jest "poprawa jakości obsługi klienta". Osoby, które zdecydują się na jej wypełnienie, mogą rzekomo zyskać 250 zł na swojej konto.

Link zawarty w SMS-ach przekierowuje do strony, która wymusza podanie wrażliwych danych, w tym loginu oraz hasła do bankowości internetowej. Ich wpisanie to nic innego, jak najprostszy sposób na utratę dostępu do konta oraz środków na nich zgromadzonych. Warto o tym pamiętać i nie dać nabrać się cyberprzestępcom na stosowane od dawna metody. Dodatkowo, o czym często przypominamy, w przypadku jakichkolwiek wiadomości zawsze można skontaktować się z rzekomym nadawcą wiadomości, korzystając z oficjalnych kanałów komunikacji i zweryfikować prawdziwość otrzymywanych komunikatów.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)